ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 30-05-2024 09:29

ABD'ye göre İsrail Refah'ta 'kırmızı çizgi'yi aşmadı! Savaş genişliyor!

ABD'ye göre İsrail Refah'ta 'kırmızı çizgi'yi aşmadı! Savaş genişliyor!

İsrail ordusu, yerlerinden edilmiş yüz binlerce Filistinlinin sığındığı Refah'taki bir çadır kente düzenlediği saldırıda en az 45 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra, kentte kara savaşını genişletiyor.

Ordu sözcüleri Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, Gazze ile Mısır sınırı boyunca uzanan hatta kontrolün kendilerinde olduğunu kaydetti.

Gazze'nin güneyindeki Refah'ta bulunan gazeteciler, bölgeye hava saldırıları gerçekleştirdiğini aktarıyor.

İsrail ordusu Salı günü Gazze'nin güneyinde üç askerinin öldürüldüğünü, üç askerin de ağır yaralandığını açıkladı, ancak olaya ilişkin ayrıntı vermedi.

Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby ABD'nin İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah'a yönelik geniş çaplı bir işgal başlattığına inanmadığını söyledi.

Gazze Şeridi'nde ölümcül ve büyük bir yıkıma neden olan İsrail saldırıları nedeniyle yerlerinden edilmiş yüz binlerce sivil hâlâ Refah'ta kalıyor.

ABD Başkanı Joe Biden daha önce Refah'a yönelik tam ölçekli bir işgalin 'kırmızı çizgiyi' aşacağını söylemişti.

Kirby, tam ölçekli kara harekatına karşı tutumlarında herhangi bir değişikliğin olmadığını belirterek, "Büyük birliklerle, çok sayıda askerle sahadaki çok sayıda hedefe karşı bir tür koordineli manevra yaptıklarını görmedik" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu çadır kente yönelik Pazar günkü saldırıyı “trajik bir hata” olarak nitelendirdi ancak Refah operasyonunu sürdürme sözü verdi.

İsrail ordusu Salı günü, askerlerinin Refah'taki “terör hedeflerine” karşı faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Bölgede kamplarda yaşayan çok sayıda kişi, şehrin batı bölgelerinin gece boyunca yoğun bombardımana maruz kaldığını aktarıyor.

İsrail ordusu Refah'ın doğusundaki sivillere, "genişletilmiş insani bölge" olarak tanımladığı kıyı şeridine gitmeleri çağrısı yapıyor.

Ordu genişleyen kara savaşı için de "Birliklerimiz teröristlerle yakın mesafe çatışmaya giriyor ve bölgedeki terör tünellerinin girişlerini, silahlarını ve ek terör altyapısını tespit ediyor" açıklaması yaptı.

Reuters haber ajansı, yerel sağlık yetkililerine dayandırdığı haberde, en az 21 kişinin el-Mawasi'deki çadır bölgesine düşen tank mermileri nedeniyle öldüğünün aktarıldığını bildiriyor.

Refah'ın doğusunda tahliye edilen bölgelerden kaçan Filistinliler kıyı şeridindeki bu çadır kente sığınıyor.

İsrail ordusu ise El Mawasi'deki ölümlere ilişkin iddiaları yalanladı.

Öte yandan ordu sözcüsü, Pazar günkü yangının Hamas tarafından bölgede depolanan silahların patlaması sonucu çıkmış olabileceğine inandığını söyledi.

 

New York Times: İsrail'in kullandığı bombalar ABD'de üretiliyor

New York Times gazetesi, İsrail'in Refah'taki kampına düzenlediği hava saldırısında kullanılan bombaların ABD'de üretildiğini bildiriyor.

Bölgeden gelen görsel delillerin New York Times gazetecileri ve silah uzmanları tarafından incelendiği belirtilen haberde, mühimmat kalıntılarının "ABD'de tasarlanıp üretilen bir bomba olan GBU-39'a ait olduğu" aktarılıyor.

New York Times, ABD'li yetkililerin "sivil kayıpları azaltabileceğini söyledikleri bu tür bombaları daha fazla kullanması için İsrail'e baskı yaptığına" dikkat çekiyor.

Eski bir ABD ordusu patlayıcı mühimmat imha teknisyeni olan ve New York Times haberinde görüşlerine yer verilen uzmanlardan biri olan Trevor Ball, silahı sosyal medya hesabından tespit etti.

Habere göre Ball, mühimmat kalıntıları arasında önemli bir ayrıntının "GBU-39'u hedefe yönlendiren kanatçıkları kontrol eden kuyruk çalıştırma sistemi olduğunu" vurguluyor.

Ball ayrıca, "Silahın benzersiz sürgü modeli ve katlanır kanatların yerleştirildiği yuvanın enkazda açıkça görülebildiğini" belirtiyor.

New York Times, silahı Colorado merkezli bir havacılık ve uzay üreticisine bağlayan bir tanımlayıcı kodun, mühimmat kalıntılarını gösteren bir videoda görülebildiğini de söylüyor.

Birleşmiş Milletler, yaklaşık bir milyon kişinin Refah'taki çatışmalardan kaçtığını, ancak birkaç yüz bin kişinin hâlâ bölgede kalmış olabileceğini kaydediyor.

Bölgedeki gazeteciler, binlerce kişinin Salı günü erken saatlerde eşek ve atların çektiği arabalara doluşarak kuzeye doğru ilerlemeye çalıştığını aktardı.

İsrail sivil ölümlerine ve artan uluslararası baskıya karşın Refah konusunda geri adım atmıyor.

Hamas son 48 saatte 70’ye yakın kişinin bu bölgede öldürüldüğünü duyurdu.

BBC

LMLM

LM