DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-10-2022 11:06

Amini protestolarında ölü sayısı 100'ü geçti

Amini protestolarında ölü sayısı 100'ü geçti

İran'da Mahsa Amini'nin gözaltında alınmasının ardından yaşamını yitirmesiyle başlayan gösterilerde can kaybı dün 83'e yükseldi. Bugün devam eden olaylarda ise sadece Zahidan kentinde en az 19 kişi öldü. İnsan hakları grupları ise kentteki can kaybını 58 olarak açıkladı. 

İran'da Mahsa Amini'nin 'örtünme kurallarına uymadığı' gerekçesiyle "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan protestolar şiddetli şekilde devam ediyor. Günlerdir devam eden gösterilerde ölü sayısı dün 83'e yükseldi. 

Bugün ise sadece Zahidan kentinde çıkan olaylarda İranlı yetkililerin resmi açıklamasına göre 19 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. Ancak İran resmi ajansı IRNA, 'terörist ve isyancıların halka ve karakola saldırması sonucu can kayıplarının yaşandığını' öne süren bir haber geçti.

Sosyal medyada yayınlanan videolarda ise çok sayıda göstericinin karakolu taş yağmuruna tutmasının ardından göstericilere ateş açıldığını iddia eden görüntüler yayınlandı. Norveç merkezli insan hakları grubu Zahidan kentindeki ölü sayısının 58 olduğunu iddia etti. 

LMLM

LM