Yunanistan
Giriş Tarihi : 21-12-2022 13:34

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yunanistan'ı mahkûm etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yunanistan'ı mahkûm etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Dora Bakoyanni'nin, eski Savunma Bakanı Panos Kammenos'a karşı açtığı davada Yunanistan'ı haksız buldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Dora Bakoyanni'nin, eski Savunma Bakanı Panos Kammenos'a karşı açtığı dava sürecinde Kammenos'un dokunulmazlığını kaldırılmadığı için Yunanistan'ı haksız buldu.

SİRİZA-ANEL hükümeti döneminde savunma bakanı olan Kamenos, 2 Yunan askeri Türkiye'de yargılanırken Bakoyanni'nin, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2018'deki "Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni"ne katılmasını eleştirmişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bir dönem Dışişleri Bakanlığı da yapan milletvekili Dora Bakoyanni'nin, eski Savunma Bakanı Panos Kammenos'a karşı açtığı dava sürecinde Kammenos'un dokunulmazlığını kaldırılmadığı için Yunanistan'ı haksız buldu.

AİHM'den bugün açıklanan kararda, Yunanistan'ın Bakoyanni'ye tazminat için vergiler hariç 5 bin euro ve masraflar için bin 240 euro ödemesini kararlaştırdı.

Kararda, Kammenos'un davaya konu olan 2018 tarihli sosyal medya paylaşımının, Kammenos'un bakanlık ve milletvekilliği görevleriyle ilgili olmadığı için Bakoyanni'yi "karalama" niteliği taşıdığı ifade edildi.

Mahkeme, Bakoyanni'nin, Kammenos'un dokunulmazlığının kaldırılmaması nedeniyle yargılanamadığı yönündeki şikayetini haklı buldu.

Bakoyanni, bir milletvekili ve eski bir Dışişleri Bakanı olarak 2018'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlama törenine katılmıştı.

Dönemin Savunma Bakanı Kammenos, Twitter'da yaptığı paylaşımda, iki Yunan askeri Türkiye'de tutuklu yargılanırken Bakoyanni'nin bu törene katılmasını sert sözlerle eleştirmişti.

Yunanistan'ın Kastanies Sınır Kapısı karakolunda görev yapan teğmen Angelos Mitrotodis ile astsubay çavuş Dimitris Kuklacis, 1 Mart 2018'de birinci derece askeri yasak bölgeden 253 metre Türk tarafına geçtikleri için tutuklanmıştı.

LMLM

LM