Avrupa
Giriş Tarihi : 13-01-2023 11:44   Güncelleme : 13-01-2023 11:47

Ayrılıkçı Katalan siyasetçiye yöneltilen suç düşürüldü

Ayrılıkçı Katalan siyasetçiye yöneltilen suç düşürüldü

İspanya'da ayrılıkçı Katalan siyasetçi Carles Puigdemont'a bağımsızlık referandumu ile ilgili yöneltilen 'isyana teşvik' suçlaması Yüksek Mahkeme'den döndü. Mahkeme, ceza yasalarında yapılan değişikliğin ardından bu suçlamayı düşürdü. 

Eski Katalonya Özerk Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont'nun görevde olduğu dönemde Madrid hükümetinin karşı çıkmasına karşın bağımsızlık referandumu yapıldı. 1 Ekim 2017'de izinsiz yapılan referandumda halkın yüzde 90'dan fazlası bağımsızlıktan yana oy kullandı. İspanya'nın yasa dışı olarak nitelediği referandum sonrası Katalan yöneticiler hakkında yargı süreci başladı. 

Puigdemont hakkında 'isyana teşvik', 'kanunun uygulanmasına engel olmak', 'devlet kurumlarına itaatsizlik' ve 'kamu malını kötüye kullanmak' suçlamalarından dava açıldı. İspanya'da hakkında yürüyen yargı sürecinden kaçınmak için Belçika'da sürgün hayatı yaşayan Puigdemont, 15 yıl hapis cezası gerektiren 'isyana teşvik' suçundan Yüksek Mahkeme kararıyla beraat etti. 

Ancak Katalan siyasetçi, 8 yıla kadar hapsi öngören 'kanunun uygulanmasına engel olmak', 'devlet kurumlarına itaatsizlik' ve 'kamu malını kötüye kullanmak' suçlamalarıyla yargılanmaya devam edecek. Madrid yönetiminin Puigdemont'nun iadesi için Belçika, İtalya ve Almanya'ya yaptığı iade başvuruları ise sonuçsuz kalmıştı. 

İspanya Yüksek Mahkemesi yargıcı Pablo Llarena, daha az bir cezayla yargılanacak olan Puigdemont'un iadesi için Belçika'ya yeni başvuru yapacaklarını ancak bunun da sanığın dokunulmazlığıyla ilgili AB mahkemelerinin vereceği karara göre değişeceğini söyledi.euronews

LMLM

LM