Yunanistan
Giriş Tarihi : 03-05-2023 12:40

Dendias: Türkiye ile olumlu atmosferi korumalıyız

Dendias: Türkiye ile olumlu atmosferi korumalıyız

Delfi Ekonomi Forumu'nda konuşan Dendias, Ankara ile yeni bir fırsat penceresi yakalayabileceklerini söyledi. Dendias, "Bence cesur olmalıyız" ifadesini kullandı.

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde son dönemde gerilimlerin azaldığı görülüyor.

Ankara, uzlaşı için diyalog masasını işaret ederken, Atina yönetimi de temasların sürmesi gerektiğini söylüyor.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinde bu yıl 8'incisi düzenlenen Delfi Ekonomi Forumu'nda konuştu.

TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİ MESAJI

Dendias, Dışişleri Bakanı olarak üstlendiği 4 yıllık görev süresinin Türk-Yunan ilişkilerinde olumlu bir atmosfer ile tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"OLUMLU ATMOSFERİ KORURSAK FIRSAT PENCERESİ DOĞABİLİR"

Dendias, ikili ilişkilerdeki olumlu atmosfer için şöyle dedi:

Korumayı başarırsak, anlaşmazlığımızı, açıkça ve dürüstçe konuşmak için bir fırsat penceresi doğurabileceğine ve (sorunlarımızı) çözebileceğimize samimiyetle inanıyorum.

"TÜRKİYE İLE MÜZAKERE YOLUNDA DEĞİŞİKLİLER OLMALI"

İlki 2002'de düzenlenen, Türkiye ile Yunanistan arasında Ege'de yaşanan sorunlara tarafların kabul edebileceği "adil, kalıcı ve kapsamlı" çözüm için zemin hazırlamak amacıyla başlatılan ve bugüne dek 63 tur tamamlanan istişari görüşmelere de değinen Dendias, şunları dile getirdi:

63 tur istişari görüşmenin ardından, Türkiye ile müzakere yolunda bir takım değişiklikler olması gerektiğine inanıyorum, zira bu değişiklikler, uzlaşıya varmamızı kolaylaştırır.

"BENCE CESUR OLMALIYIZ"

Dendias, Türkiye ve Yunanistan'ın uluslararası platformlarda birbirlerinin adaylıklarını destekleme kararına da değinirken şöyle konuştu:

Bence cesur olmalıyız. Uzlaşı olmasını istiyorsak, her iki taraftan da adımlar atılmalı. Ben bu karşılıklı anlayış ve destek için özellikle çok memnunum. Daha büyük ve daha ciddi adımların ilki olmasını umuyorum.

LMLM

LM