Türkiye
Giriş Tarihi : 13-06-2024 14:47

Doğal Probiyotik: Arı Ekmeği Nedir ve Arı Ekmeği Faydaları

Doğal Probiyotik: Arı Ekmeği Nedir ve Arı Ekmeği Faydaları

Arılar, bal üretmek için çiçekten çiçeğe dolaşırken, ihtiyaç duydukları enerji ve besin öğelerini karşılamak için polen ve arı ekmeği gibi ürünleri de üretirler. İşte o besleyici ürünlerden biri de arı ekmeğidir! Arı ekmeği diğer adıyla perga, arıların poleni kendi enzimleriyle fermente etmesi sonucunda oluşan bir gıda! İşte arı ekmeği nedir, arı ekmeği faydaları nelerdir, arı ekmeği nasıl yapılır gibi sorularınızın tüm cevapları…

 

Arı Ekmeği Nedir?

Arı ekmeği , polenin arılar tarafından toplanması ve kendi özel enzimleri ile fermente edilmesi sonucunda elde edilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar için bir besin kaynağı olmasının yanı sıra insanlar için de önemli bir protein, yağ ve vitamin kaynağı olan arı ekmeği, uğradığı doğal fermantasyon ile probiyotik mikroorganizmalar bakımından zenginleşir; Lactobacillus ve Bacillus türü probiyotik mikroorganizmaları da içerir.

 

Perga Nedir?

Arıcılık camiasında, arı ekmeğine perga da denir. Perga olarak bilinen arı ekmeği, arıların poleni laktik asit fermantasyonuna uğratması sonucunda kovanda elde edilir. Polenin dış zarının, arıların kendi özel enzimleriyle sindirilmesi sonucunda arı ekmeği yani perga elde edilir.

 

Arı Ekmeği Faydaları

Arı ekmeğinin faydaları da saymakla bitmiyor! Neden mi? Çünkü, arı ekmeğinin protein, vitamin ve mineral açısından zengin ve besleyici bileşimine ek olarak, içerdiği doğal probiyotikler sayesinde de pek çok faydası var. Doğal bir probiyotik gıda olan arı ekmeği hem sindirim sisteminize hem de bağışıklık sisteminize katkıda bulunuyor. Probiyotik mikroorganizmalar, sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

 

Arı Ekmeği Nasıl Yapılır?

“Arılar da insanlar gibi kendi ekmeklerini mi üretiyorlar? Peki arı ekmeği nasıl yapılır?” diye merak edenler! Arı ekmeği nasıl yapılıyor, detaylıca anlatalım:

Polen, çiçeklerin erkek üreme birimini temsil eder ve yüksek protein içeriği nedeniyle kovan içinde görev yapan yavruların ve bal arılarının beslenmesi için gereklidir. Polen, bal arıları tarafından toplanır ve arıların arka bacaklarında bulunan polen sepetçiğine konularak kovana taşınır. Arı ekmeği üretimi, polenin bal ve arı salgılarıyla karıştırılması ve laktik asit fermentasyonuna tabi tutulmasıyla gerçekleşir. Bu karışım, farklı enzimler, mikroorganizmalar, nem ve 35-36°C sıcaklık gibi etmenlerin etkisiyle kimyasal değişikliğe uğrar. Kimyasal değişikliğe uğrayan karışım, yaklaşık iki hafta içinde arı ekmeğine dönüşür. Petek hücrelerinde kışa hazırlık için depo edilen polenin, laktik asit fermantasyonuna uğraması ile “arı ekmeği” üretilir.

Arı ekmeği ürünleri https://www.beeo.com.tr/propolis-ari-sutu-polen adresinde..

LMLM

LM