Avrupa
Giriş Tarihi : 04-03-2023 13:00

Kaili ve Tarabella'nın tutukluluk süreleri uzatıldı

Kaili ve Tarabella'nın tutukluluk süreleri uzatıldı

Avrupa Parlamentosu'nu saran yolsuzluk skandalında "menfaat karşılığı para" planına karışmakla suçlanan AP üyeleri Eva Kaili ve Marc Tarabella'nın yargılama öncesi tutukluluk süreleri Belçika makamlarınca uzatıldı.

Belçika federal savcılığından yapılan açıklamaya göre, aralık ayı başında tutuklanarak hapse atılan Yunan parlamenter Kaili'nin tutukluluk süresi iki ay uzatıldı. Belçikalı mevkidaşı bir ay içinde yeniden hakim karşısına çıkacak.

Her iki milletvekili de Katar ve Fas'ın AB karar alma mekanizmasını etkilemek amacıyla yürüttükleri iddia edilen yasadışı lobicilik faaliyetlerine ilişkin soruşturma kapsamında suç örgütüne katılmak, yolsuzluk ve kara para aklamakla suçlanıyor. İki ülke de iddiaları şiddetle reddediyor.

Tarabella'nın avukatı yaptığı açıklamada tutukluluğun devamı kararını "kabul edilmesi zor" diye tanımlayarak müvekkilinin masum olduğunu yineledi, ancak Tarabella'nın ailesine daha yakın bir cezaevine nakledilmesi kararını "iyi bir haber olarak" memnuniyetle karşıladı.

Belçikalı AP milletvekili Tarabella'nın soruşturmasını yürüten yargıç Michel Claise'in "taraflı davrandığı" iddiasıyla davadan el çektirilmesi için yaptığı girişimler hakkında ise bir açıklama yapılmadı.

Üç suçlama daha

Öte yandan soruşturma kapsamında üç kişi daha suçlandı. 

Bunlar arasında Yunan AP milletvekili Eva Kaili'nin eşi ve eski parlamento asistanı Francesco Giorgi geçen hafta serbest bırakılmış ancak elektronik izleme altına alınmıştı. Bir diğer isim ise STK direktörü Niccolò Figà-Talamanca, o da geçen ay koşulsuz serbest bırakılmıştı. Üçüncü isim ise eski milletvekili Pier Antonio Panzeri.

Giorgi'nin eski patronu ve Parlamento'nun Mağrip ülkeleriyle ilişkiler ve insan hakları alt komitesinin eski başkanı Panzeri, suç şebekesinin liderlerinden biri olduğunu kabul ederek Belçikalı yetkililerle anlaştı ancak halen hapiste.

Giorgi'nin de birlikte çalıştığı ve Panzeri'den sonra Mağrip ülkeleriyle ilişkilerden sorumlu heyete başkanlık eden İtalyan Parlamenter Andrea Cozzolino ise Belçika makamları tarafından aranıyor, ancak ülkesinden iadesine karşı çıkıyor.

LMLM

LM