Avrupa
Giriş Tarihi : 15-06-2024 11:01

Kiev ve NATO Putin'in 'acil ateşkes' teklifini reddetti

Kiev ve NATO Putin'in 'acil ateşkes' teklifini reddetti

G7 liderlerinden Ukrayna'ya mali destek açıklamaları gelirken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev yönetimine Moskova işgali altındaki bölgeleri terk etmesi ve NATO hedefinden vazgeçmesi durumunda ateşkes sözü verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın 2022'den itibaren Rus güçlerinin işgali altında bulunan dört bölgeden askerlerini çekmeye başlaması ve NATO'ya katılma planlarından vazgeçmesi halinde Ukrayna'da "derhal" ateşkes emri vereceği ve müzakerelere başlayacağı sözünü verdi.

NATO ve Kiev hükümeti Putin'in teklifini reddederek, Rus liderin açıklamalarını kınadı.

Putin'in ateşkes sözü Batılı müttefikleriyle güvenlik ittifaka katılmak isteyen ve Rusya'nın askerlerini tüm topraklarından çekmesini talep eden Kiev için umut verici görünmüyor. Putin'in teklifiyle ilgili Ukrayna'dan herhangi bir açıklama yapılmadı.

Putin, Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda yaptığı konuşmada, "Bunu hemen yapacağız" dedi.

Ukrayna hükümet danışmanı Mykhailo Podolyak, sosyal medya hesabından öneriyi sert bir şekilde eleştirerek, "Rusya'dan yeni bir 'barış teklifi' olmadığını" söylerken, talepleri "tamamen uydurma" olarak nitelendirdi.

"İçeriği ... uluslararası hukuka karşı son derece saldırgandır ve Moskova’nın gerçekleri değerlendirme konusundaki yetersizliğini kesinlikle ifade etmektedir" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında Putin'in teklifini reddetti ve bu teklifin "iyi niyetle" yapılmadığını belirtti. Cuma günü yaptığı açıklamada, "Ukrayna topraklarından güçlerini çekmek Ukrayna'nın işi değil. Güçlerini işgal altındaki Ukrayna topraklarından çekmek Rusya'nın görevidir" dedi.

Rusya, Şubat 2022'de Ukrayna'ya yönelik geniş çaplı bir işgal başlattı. Ukrayna kuvvetleri, Rusya'nın başkente doğru ilerlemesini engelledikten sonra, çatışmaların çoğu güneye ve doğuya odaklandı ve Rusya, doğu ve güneydeki bölgeleri yasa dışı olarak işgal etti.

Putin'in kritik zamanlaması

Putin'in ateşkes açıklamasının zamanlaması oldukça kritik zira dünyanın sanayi açısından en gelişmiş 7 ekonomisinin bir araya geldiği G7 zirvesi devam ediyor. Aynı zamanda İsviçre bu hafta sonu Ukrayna'da barışa yönelik ilk adımları planlamak üzere Putin dışında çok sayıda dünya liderini Ukrayna Barış Zirvesi'nde ağırlamaya hazırlanıyor.

G7 zirvesinin ilk gününde liderler Ukrayna'ya 2024 yılı sonuna kadar kredi sistemiyle yaklaşık 50 milyar dolar (46 milyar euro) tutarında ek mali destek sağlamak üzere siyasi bir anlaşmaya vardılar. Buna ek olarak, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida ile iki ayrı 10 yıllık güvenlik anlaşması imzaladı.

G7 zirvesine Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri liderlerinin yanı sıra Avrupa Birliği'ni temsilen Avrupa Konseyi Başkanı ve Avrupa Komisyonu Başkanı katılıyor.

1998'de G8'e katılan Rusya, 2014'te Kırım'ı işgal etmesinin ardından örgütten çıkarıldı.

euronews

LMLM

LM