DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-12-2022 23:43

Kremlin sözcüsü Peskov: Erdoğan ve Esad Rusya'da görüşebilir

Kremlin sözcüsü Peskov: Erdoğan ve Esad Rusya'da görüşebilir

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Rusya'da görüşebileceğini belirtti. 

Rus haber ajansı TASS'ın aktardığına göre Peskov cuma günü yaptığı basın toplantısında, "Henüz detayları belli değil. Ancak bir olasılık var" ifadelerini kullandı. 

Bu bağlamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in defalarca, bölgedeki ve Suriye genelindeki barış ve istikrar yararına bu iki lider arasındaki teması olumlu karşıladığını hatırlatan Peskov, "Tabi ki Rus tarafı buna olası her şekilde olanak sağlamaya hazırdır" diye konuştu.

Sözcü, Moskova'nın iki lidere görüşmeye dair özel teklif götürüp götürmediğine dair bir soru üzerine "Henüz detaylarla ilgili konuşacak bir şey yok" yanıtını verdi.

Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiev daha önce Al Arabiya televizyonuna verdiği bir mülakatta Moskova'nın Erdoğan ve Esad arasındaki görüşmenin Rusya'da yapılması için çalıştığını belirtmişti.

Erdoğan 6 Ekim'de Prag'da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesinde Esad'la zamanı geldiğinde bir görüşme yapılabileceğini kaydetmişti. 

Erdoğan 27 Kasım'da yaptığı bir konuşmada da "Siyasette küslük olmaz" diyerek Mısır örneğini göstermiş ve Türkiye ile Suriye ilişkilerinin de iyileşebileceği belirtmişti.

Euronews

AdminAdmin