Avrupa
Giriş Tarihi : 15-05-2024 10:09   Güncelleme : 16-05-2024 01:12

Rusya baskıyı arttırdığı sırada; ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev'de.

Rusya baskıyı arttırdığı sırada; ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev'de.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus saldırıları yoğunlaşırken ülkesinin Kiev'e desteğini göstermek için Ukrayna'yı ziyaret etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev'e habersiz bir diplomatik ziyarette bulundu.

Ukrayna'ya Amerikan desteğine sahip olduğu konusunda güvence vermek için Kiev'de Devlet Başkanı Volodymir Zelenskiy ile bir araya gelen Blinken, "Zor bir dönemden geçtiğimizin farkındayız" dedi.

Ziyaret, ABD Kongresinin uzun süredir ertelenen ve Ukrayna'ya 60 milyar dolarlık yardım öngören dış yardım paketini onaylamasının ardından gerçekleşti.

Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana Kiev'e dördüncü kez giden Blinken, yeni paketten gelen yardımın "artık yolda olduğunu" söyledi; bir kısmının Ukrayna'ya ulaştığını kaydetti.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD'nin Ukrayna'ya silah sevkiyatının "temposunu gerçekten hızlandırmaya çalıştığını" söyledi. Sullivan, "Şu anda malzemelerin taşınması konusunda sergilenen yoğunluk düzeyinin 10 üzerinden 10 olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Yetkililer, Başkan Joe Biden'ın geçen ayın sonlarında yardım paketini imzalamasından bu yana, yönetimin 1,4 milyar dolarlık kısa vadeli askeri yardım ve 6 milyar dolarlık uzun vadeli destek açıkladığını bildirdi. 

Blinken, CBS televizyonuna "Hiçbir yere gitmiyoruz. Ukrayna'yı destekleyen 50'den fazla ülke de öyle. Bu devam edecek ve eğer Putin Ukrayna'dan ve destekçilerinden daha uzun süre dayanabileceğini düşünüyorsa, yanılıyor." demişti.  

 

Gece treniyle gitti

 

Blinken ile birlikte Polonya'dan gece treniyle seyahat eden üst düzey bir ABD'li yetkili, Bakan'ın iki günlük ziyareti sırasında görüşeceği Ukraynalı liderlere ve sivil toplum temsilcilerine "güçlü bir güvence sinyali" göndereceğini söyledi.

Yetkili, topçuların, hava savunma önleyicilerinin ve uzun menzilli balistik füzelerin bir kısmının çoktan cepheye ulaştırıldığını kaydetti. 

Sullivan, Biden yönetiminin üst düzey yetkilileri ile Ukraynalı ulusal güvenlik yetkililerinin "cephedeki durum ve yardımlar" konusunda  bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

"Patriot hava savunma sistemine ihtiyaç var"

Zelenskiy hafta sonu, doğu ve kuzeydoğu Ukrayna'da sınır yakınlarında "şiddetli çatışmalar" yaşandığını, Rusya'nın önemli bir kara saldırısını geri püskürtmeye çalıştıklarını bildirdi. 

Rusya son dönemde kuzeydoğu Kharkiv bölgesinde ve doğudaki Donetsk bölgesinde ilerliyor. Her iki taraf da büyük ölçüde uzun menzilli saldırılar gerçekleştiriyor.

Zelenskiy, Blinken'a Ukrayna'nın Kharkiv'i korumak için acilen iki Patriot hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu söyledi.

ABD'li üst düzey yetkili, son dönemde yaşanan bazı gerilemelere rağmen Ukrayna'nın hala önemli zaferler elde edebileceğini ifade etti. 

Ukrayna'nın "muazzam bir baskı altında" olduğunu kabul eden yetkili, ABD ve diğer Batılı ülkelerin yeni yardımları artmaya başladıkça Ukraynalıların "kendilerine güvenlerinin giderek artacağını" belirtti. 

Ukraynalı komutan ve analistlere göre Kremlin güçleri, ABD ve Avrupalı ortaklarından Kiev'e gelecek büyük miktardaki yeni askeri yardımın ülkeye ulaşmasından önce Ukrayna'nın zayıflıklarından faydalanmayı hedefliyor.

euronews

LMLM

LM