Avrupa
Giriş Tarihi : 05-06-2024 10:50

Slovenya da Filistin'i devlet olarak tanıdı

Slovenya da Filistin'i devlet olarak tanıdı

İspanya, Norveç ve İrlanda'nın ardından Slovenya da Filistin devletini tanıyan Avrupa Birliği ülkelerine katıldı. Bu ülkeler Gazze'deki saldırılarından dolayı İsrail'i kınıyor ve "acil" ateşkes çağrısında bulunuyor.

Slovenya'da Parlamento yaptığı oylamada Filistin'i devlet olarak tanımayı ezici bir çoğunlukla kabul etti.

Avrupa Birliği üyesi ülkede geçen hafta hükümet Filistin devletini tanıma önergesini onaylamış ve kararın yürürlüğe girmesi için gerekli olan nihai onay için öneriyi parlamentoya sunmuştu.

90 sandalyeli mecliste oylama sırasında ret oyu çıkmazken 52 parlamenter kabul oyu kullandı. 38 milletvekili ise çekimser kaldı.

Slovenya'nın kararı İsrail'in saldırılarını sert bir dille kınayan İspanya, Norveç ve İrlanda'nın 22 Mayıs'ta Filistin'i devlet olarak tanımasının ardından geldi.

Birleşmiş Milletler'in üçte ikisinden fazlasını oluşturan 140'tan fazla ülke Filistin devletini resmi olarak tanıyor. Fakat aralarında ABD, Kanada, Avustralya, Japonya ve Batı Avrupa'nın çoğu ülkesi henüz Filistin'i tanımamış durumda.

Avrupa Birliği'nde ise şu ana kadar toplam 7 ülke Filistin'in devlet statüsünü tanıdı. AB'de ilk adımı İsveç 2014'te atarken Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Kıbrıs, Polonya ve Romanya AB'ye üye olmadan önce Filistin'i tanımıştı.

İrlanda, Malta ve Slovenya liderleri 22 Mart'ta İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile birlikte yaptıkları ortak açıklamada "koşullar uygun olduğunda" Filistin'i tanımaya hazır olduklarını bildirmişti. Bu sebeple Slovenya'nın ardından Malta'nın da benzer bir adım atması bekleniyor.

euronews

LMLM

LM