Yunanistan
Giriş Tarihi : 16-05-2024 10:11   Güncelleme : 16-05-2024 17:51

Türkiye'nin tutuklama emri çıkardığı kişi Yunanistan'da yakalandı

Türkiye'nin tutuklama emri çıkardığı kişi Yunanistan'da yakalandı

Uluslararası arama emri üzerine harekete geçen Yunan polisinin Türk istihbarat servisinin ihbarını takiben geçen hafta cuma günü 29 yaşındaki Ramazan Bayğara'yı tutukladığı bildirildi.

Yunanistan emniyet ve istihbarat kaynakları, Ankara tarafından "adam öldürme" ve "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" dahil bir dizi suçtan kırmızı bültenle aranan Türk vatandaşı Ramazan Bayğara'nın polis tarafından tutuklandığını duyurdu.

Türkiye'nin yakalanan şüpheli hakkında 14 tutuklama emri çıkardığını belirten Yunan kaynaklar, iade sürecinin başlatıldığını aktardı.

Türk medyası, Ramazan Bayğara'ın "Baygaralar" adlı organize suç örgütünün lideri olduğunu yazıyor.

Adana Valiliği de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçundan kırmızı bültenle aranan suç örgütü elebaşı Ramazan Bayğara'nın Yunanistan'da yakalanıp Türkiye'ye iade edilmek üzere tutuklandığını" bildirmişti.

Olay, şubat ayında Adana'da faaliyet gösteren aynı suç çetesinin üyesi olduğundan şüphelenilen iki Türk'ün Girit Adası'nda Yunan polisi tarafından tutuklanmasıyla ortaya çıkmaya başladı.

NATO müttefiki olan ancak tarihi husumet içerisinde bulunan Türkiye ve Yunanistan, deniz sınırları, enerji kaynakları ve diğer konularda uzun süredir anlaşmazlık içinde.

Ancak iki ülke son aylarda gerginliği azaltmak için üst düzey adımlar attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, pazartesi günü Ankara'da bir araya gelerek ikili ilişkileri daha da geliştirmenin yollarını görüştü.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan ve görüşmede terörle mücadelede iş birliğini ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, "Terörle mücadele gündemimizin en üst sıralarında yer aldı. Yunanistan ile terörle mücadelede iş birliğimiz her geçen gün güçleniyor ve bölgemizin geleceğinde terörist grupların bir geleceği olmadığı konusunda hemfikiriz." ifadelerine yer verdi.

euronews

LMLM

LM