Avrupa
Giriş Tarihi : 19-01-2023 11:15

Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy helikopter kazasında öldü

Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy helikopter kazasında öldü

Ukrayna'nın başkenti Kiev'in Brovary kasabasında meydana gelen helikopter kazasında en az 14 kişi hayatını kaybetti. 

Ukrayna Emniyet Müdürü Ihor Klymenko, kazada, İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy ve Bakan Yardımcısı Yevhen Yenin'in de aralarında bulunduğu 14 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Ayrıca yetkililer, hayatını kaybedenler arasında iki çocuğun da bulunduğunu aktardı. 

Kiev Bölge Valisi Oleksii Kuleba üç çocuğun da öldüğünü söyledi. Bölge valisi, 15'i çocuk olmak üzere toplam 29 kişinin yaralandığını kaydetti. 

"Sabotaj mı, ekipman arızası mı?"

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, "Trajedinin nedenleri müfettişler tarafından araştırılıyor. Sabotaj mı, ekipman arızası mı, uçuş güvenliğinin ihlali mi yakında öğreneceğiz." açıklaması yaptı. 

Olay sonrası yapılan ilk açıklamada, helikopterin bir anaokulu yakınlarına düştüğü ve kazanın yaşandığı bölgede yangın çıktığı belirtilmişti. Düşen helikopterin Acil Durumlar Hizmetleri'ne bağlı olduğu kaydedildi.

Ukrayna First Lady'si Olena Zelenska İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu oturumuna katılmadan dakikalar önce gözyaşlarına hakim olamadı. Forum Başkanı Borge Brende oturumu açtıktan sonra kazada ölen Ukraynalı yetkililer için 15 saniye saygı duruşunda bulunulmasını istedi.euronews

 

LMLM

LM