HİÇ BİR ŞEY YAPMAMANIZA RAĞMEN...EVET OYU VERİYORUM
Abdülhalim Dede

HİÇ BİR ŞEY YAPMAMANIZA RAĞMEN...EVET OYU VERİYORUM

Bu içerik 4232 kez okundu.

Rodop PASOK mebusu Ahmet Hacıosman, geçen hafta Yunan Hükümetinin meclisten talep ettiği GÜVEN OYLAMASI öncesinde söz alarak, Hükümete neden GÜVEN OYU vereceğini açıklayan bir konuşma yaptı.
Bu kadar karagözcülük oyununa PES doğrusu.
Herif, 2007 senesinden beri mebus...
Azınlık sorunları çözümleneceğine...tam tersi artarak devam ediyor ve azınlık toplumunu müthiş bir huzursuzluğa sürüklüyor.
Tarım ürünlerinin primleri tamamen bitti veya bitmek üzere...

Bizim mebusun bütün bunlardan haberi var ama yine de Güven Oyu veriyor hükümete..
Ve hükümetten sorunların çözümlenmesini bekliyor...

50 sene daha mebus seçilse...

50 sene daha mecliste konuşsa...

50 sene daha bakanlık kapılarında mekik dokusa...

Taşıdığı kafayla...

Mebus gibi değil de...memur gibi hareket edip, yalvararak konuştukça...

Bu azınlık en küçük bir sorununun dahi çözümlenmesini göremez ve görmez.

Ama ne desek, ne söylesek BOŞ.

Böyle kafaya...böyle tıraş...

Abdülhalim Dede

Aşağıda Hacıosman'ın mecliste yaptığı konuşmanın tam ve orijinal metni ile terümesini okuyabilirsiniz. 

 

ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΠΑ.ΣΟ.Κ.

ΡΟΔΟΠΗΣ

ΑΧΜΕΤ ΧΑΤΖΗΟΣΜΑΝ

 


Β Ο Υ Λ Η   Τ Ω Ν   Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν
ΙΕ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ
 
ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΣΥΝΟΔΟΣ Γ΄
ΕΙΔΙΚΗ ΗΜΕΡΗΣΙΑ  ΔΙΑΤΑΞΗ  ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ

Παρασκευή 10 Οκτωβρίου

 

Αχμέτ ΧΑΤΖΗΟΣΜΑΝ:

Ευχαριστώ κυρία Πρόεδρε.

Κυρία Πρόεδρε,

κύριοι Υπουργοί,

κυρίες και κύριοι συνάδελφοι,

 είναι ιδιαίτερα σημαντική η συζήτηση στην Ολομέλεια αυτές τις μέρες επειδή συζητάμε για το πού βρισκόμαστε, πού βρίσκεται η χώρα και προς τα πού βαδίζουμε.

 Πρέπει συχνά να κάνουμε τον απολογισμό των πράξεών μας, να κάνουμε αυτοκριτική και να σχεδιάζουμε τα μελλοντικά βήματα.

 Κύριοι συνάδελφοι,

είμαι στην πολιτική από το 1985. Εκλέγομαι βουλευτής από το 2007. Γνωρίζω πολύ καλά την πολιτική από μέσα.

 Ποτέ όμως δεν έπαψα να βρίσκομαι κοντά στους πολίτες, να κυκλοφορώ στα χωριά της περιοχής μου, της Ροδόπης, να συζητάω με ανθρώπους. Γνωρίζω λοιπόν και την πραγματικότητα της χώρας μου.

 Γνωρίζω από πρώτο χέρι τα προβλήματα της περιφέρειάς μου και τις μέρες που βρίσκομαι στην περιοχή μου ενημερώνομαι και για προσωπικά ή οικογενειακά προβλήματα των συμπολιτών μου.

 Βλέπω πολύ καλά ότι ο κόσμος υποφέρει και κάνει τεράστιες θυσίες. Κατανοώ ότι ένας μεγάλος αριθμός των συμπολιτών μου βρίσκεται σε δύσκολη θέση και κρύβει ένα προσωπικό ή οικογενειακό δράμα. Μια μέση οικογένεια στην πόλη τα βγάζει πέρα πολύ δύσκολα και μια αγροτική οικογένεια στο χωριό με το ζόρι καλύπτει τις βασικές της ανάγκες.

 Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι,

έχω κι εγώ παράπονα από την μέχρι σήμερα πολιτική διαχείριση των ζητημάτων. Ως εκπρόσωπος της Ροδόπης και ως εκπρόσωπος της Μειονότητας δεν είδα κάποιο θετικό βήμα για να λύσουμε τα βασικά προβλήματα της Μειονότητας. Πλέον περιμένω να δω τα αποτελέσματα του αγώνα μου, να δικαιωθεί ο κόπος μου. Δίνω τη θετική ψήφο μου στην Κυβέρνηση, περιμένω από την Κυβέρνηση να λύσει τα βασικά προβλήματα της Μειονότητας. Είναι πολλά τα ζητήματα που βρίσκονται σε εκκρεμότητα κι εγώ προσωπικά δίνω αγώνα εντός και εκτός Βουλής, από Υπουργείο σε Υπουργείο για να βρούμε λύσεις.

 Πιστεύω όμως με όλες μου τις δυνάμεις ότι για να υπάρχει οικονομική σταθερότητα στη χώρα μας, χρειάζεται και πολιτική σταθερότητα. Έχουμε δει πολλές φορές ότι όταν περνάμε πολιτική κρίση, αυτή παρασύρει και την οικονομία της χώρας.

 Κι εγώ δεν θέλω για μια κακή πολιτική κίνηση, για μια ατυχή πολιτική επιλογή να γκρεμίσουμε όσα τα τελευταία χρόνια με κόπο, με ιδρώτα και με προσπάθεια χτίζουμε όλοι μαζί.

 Ψήφισα όλα τα μέτρα και σήμερα θα δώσω πάλι την ψήφο μου στην Κυβέρνηση γιατί δεν θέλω να επικρατήσει χάος στη χώρα μου. Κάνουμε μια πολύ σοβαρή προσπάθεια για να βγούμε από την κρίση. Αυτή η προσπάθεια θέλω να συνεχιστεί.

 Είναι πολύ εύκολο κυρίες και κύριοι συνάδελφοι να βγω και να αρνηθώ με την ψήφο μου τα πάντα και μετά να γίνω ήρωας στα μάτια των συμπολιτών μου. Είναι εύκολο να μου πούνε μπράβο αν καταψηφίσω τα μέτρα. Αλλά για εμένα αυτό δεν είναι ηρωισμός. Και αυτοί οι ηρωισμοί δεν έχουν κέρδος για κανέναν. Τέτοιος ήρωας δεν θέλω να είμαι. Θέλω όμως να είμαι ρεαλιστής, να βλέπω την πραγματικότητα και να κρίνω με τα δεδομένα της κοινωνίας.

 Πιστεύω στη δουλειά που κάναμε μέχρι σήμερα για να μη χάσουν οι αγρότες μας τις επιδοτήσεις, για να μη χάσουν οι εργαζόμενοι τους μισθούς τους, για να μην κοπούν οι συντάξεις.

 Πιστεύω στον διάλογο και στη συνεργασία. Περιμένω να δω θετικά βήματα. Με το πολιτικό βάρος που έχει η ψήφος μου περιμένω να δω λύσεις στα προβλήματα της περιοχής μου, στα προβλήματα της Μειονότητας. Αν βάλουμε τη χώρα μας σε περιπέτειες πολιτικές, τότε θεωρώ ότι τα πράγματα θα είναι εξαιρετικά κρίσιμα.

 Για όλους τους παραπάνω λόγους στηρίζω με την ψήφο μου την Κυβέρνηση και θεωρώ ότι δεν θα αργήσει η μέρα που θα βγει η χώρα μας οριστικά από την κρίση.

*** *** ***

AHMET HACIOSMAN

Teşekkürler Sayın Başkan,
Sayın Başkan,
Sayın Bakanlar,

Değerli Milletvekilleri,

Şuan içinde bulunduğumuz durumu, ülkemizin bulunduğu durumu ve nereye ilerlediğimiz ile ilgili konuları görüşmekte olduğumuz için, bugünlerde Meclis Genel Kurulunda, görüşülen konular son derece önemlidir. 
Sıkça bir şekilde hareketlerimizi değerlendirmeli, kendi öz eleştirimizi yapmalı ve atacağımız adımlara karar vermeliyiz.

Sayın Milletvekilleri,

Ben 1985 yılından beri politikanın içerisinde yer alıyor, 2007 yılından beri de milletvekili olarak seçiliyorum. Siyaseti çok iyi biliyorum.
Bugüne dek her zaman, bölgem, Rodop ili insanlarının yanında oldum. Bölge köylerini ziyaret ederek onlarla sohbet etmekten hiçbir zaman vazgeçmedim. Ülke gerçeklerinin neler olduğunu da gerçekten iyi biliyorum.
Bölgemdeki sorunların neler olduğunu ilk elden biliyorum. Orada bulunduğum günlerde ise, vatandaşların hem şahsi hem ailevi sorunları hakkında bilgi ediniyorum.

İnsanların hergün büyük fedakarlıklar yapmak zorunda kaldıklarını ve büyük çileler çektiklerini görüyorum. 
Bölgemdeki vatandaşların büyük çoğunluğunun çok zor durumda olduğunu, şahsi ve ailevi trajediler yaşadıklarını biliyorum. Şehirde yaşayan orta gelirli bir aile çok zor geçinebilirken, köylerde yaşayan insanlar temel ihtiyaçlarını zar zor karşılayabiliyorlar.

Sayın Milletvekilleri,

Konuların çözümü ile ilgili izlenen politikadan benim de şikayetlerim var. Rodop ilinin ve Azınlığın bir temsilcisi olarak, temel Azınlık sorunlarının çözümü ile ilgili olumlu bir adım atıldığını görmedim.

Askıntıda bulunan ve çözüme ulaşması gereken konular çok fazla. Ben hergün, Meclis içinde ve dışında, o Bakanlıktan, şu Bakanlığa koşarak, sorunlara çareler bulabilmek için büyük mücadele veriyorum. 
Verdiğim mücadelenin ve büyük çabanın sonuçlarını görmek istiyorum artık. Hükümet lehine oy kullanıyor, Hükümetin de, Azınlığın temel sorunlarına çözüm getirmesini bekliyorum.

Ülkede ekonomik bir istikrarın olabilmesi için, siyasi istikrarın olması gerektiğine tüm kalbimle inanıyorum.
Çoğu kez, ülkede siyasi bir kriz baş gösterdiğinde, bunun ülke ekonomisine de yansıdığına şahit oluyoruz.
Son yıllarda büyük çabalar ve gayretler sarfederek hep beraber inşa etmiş olduklarımızı, kötü bir siyasi seçim ve hareket yaparak yıkmak istemiyorum.

Bugüne dek, alınan tüm önlemlere evetdedim. Bugün yine oyumu Hükümetten yana kullanacağım çünkü Ülkemin bir kaos içerisine sürüklenmesini istemiyorum. 

Ekonomik krizden kurtulmak için büyük çaba sarfediyoruz. Bu gayretin devam etmesini istiyorum.
Çıkıp, vereceğim oy ile herşeyi reddederek vatandaşlarımın gözünde bir kahraman olmam çok kolay. 
Önlemlere hayır dedim diye, vatandaşlardan övgüler almam çok kolay. Bu benim için bir kahramanlık değildir. Bu tür kahramanlıkların hiçkimseye bir faydası yoktur.


Ben böyle bir kahraman olmak istemiyorum. Ben gerçekçi olmak istiyorum. Toplumun gerçekliğini göz önünde bulundurarak karar vermek istiyorum. 
Çiftçiler primlerini kaybetmesinler, çalışanlar maaşlarını kaybetmesinler, emeklilerin maaşları kesilmesin diye bugüne dek yaptığımız işlere güveniyorum.

Ben diyaloğa ve işbirliğine inanan bir insanım.Olumlu adımların atıldığını görmek için bekliyorum.

Oyumun siyasi ağırlığını bildiğim için, bölgemdeki sorunların ve Azınlık sorunlarının çözüme ulaştığını görmek istiyorum.

Ülkemizi siyasi maceralara sürüklediğimiz takdirde, durumların daha da kritik olacağı kanısındayım.

Tüm bu nedenlerden dolayı, oyumla Hükümeti destekliyor, Ülkemizin krizden kurtulacağı günlerin uzak olmadığına inanıyorum.

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina ve İskeçe'de Gazze saldırıları için protesto.
Atina ve İskeçe'de Gazze saldırıları için protesto.
Yunanistan normalleşiyor, kapılarını turistlere açtı!
Yunanistan normalleşiyor, kapılarını turistlere açtı!