Giriş Tarihi : 15-10-2014 09:25

Yunanistan'da İstanbul günleri

Düzenlenen kitap tanıtımı, sinema haftası gibi etkinlikler sayesinde Atina'da yaşayan İstanbullu Rumlar, İstanbul'a olan hasretlerini bir nebze olsun giderme fırsatı buluyor.

 

Atina- Doğup büyüdükleri toprakları akıllarından çıkaramayan ve her fırsatta İstanbul'u ziyaret etmekle kalmayıp geride bıraktıkları dostlarını, komşularını Atina'ya davet ederek hasret gidermeye çalışan İstanbullu Rumlar bu aralar Atina'da 'İstanbul günleri' yaşıyor. İstanbullu Rumların hasretini gideren etkinliklerin ilki bir kitap tanıtımıydı. Gazeteci-yazar Tülay Bilginer, Atina'ya geldi ve Fakat Filmin Sonu Böyle Bitmedi: Aşkın Romansı kitabını buradaki dostlarına tanıttı. İstanbullu Rumların yaşadığı semtlerin başında gelen Paleon Faliron'daki Angelika Vingas'ın ünlü Aialis kafesinde düzenlenen kitap tanıtım gecesinde büyük bir kalabalık vardı. Faliron'un belediye başkan vekili Andreas Dumas'ın onurlandırdığı gecede fotoğraflar çekildi, İstanbul mezeleri yenildi, horonlar tepildi ve bu gibi ortamlarda hiç de eksik olmayan Türkçe ve Rumca şarkılar söylendi. Atina- Pire Başkonsolosu İsmail Sefa Yüceer'in de katıldığı gecede Bilginer bir bakıma İstanbul'u, Atina'da yaşayan Rumların ayağına getirmeyi başarmıştı.

TÜRK SİNEMA HAFTASI
Bir diğer etkinlik ise ay sonunda gerçekleşecek. 23-29 Ekim günlerinde ilk kez Türk Sinema Haftası düzenlenecek. Etkinlikte eski ve yeni Türk filmleri gösterilecek. Ama asıl bomba İstanbullu Rumların filmleriyle büyüdükleri Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit gibi Türk sinema yıldızlarının da Atina'ya gelecek olmaları. Gösterilecek eski Türk filmleri yalnız İstanbul Rumlarının değil; halis mulis Yunanların da bir zamanlar yakından bildiği filmler. Kıbrıs olaylarından çok daha önce, yani 60'lı yıllarda, Yunanistan'da gösterime giren yabancı yapımların başında Türk beyazperdesinin ünlü filmleri yer alıyordu. Yani bugün 70 yaş üstü Yunanlar arasında Türkan Şoray'ı, Hülya Koçyiğit'i, Ediz Hun'u, Cüneyt Arkın'ı tanımayan yoktur... Bu nedenle Türk Sinema Haftası'na, yalnız Rum vatandaşların değil, son zamanlarda Türk dizilerinin fanatik izleyicilerine dönüşen Yunanların da ilgi göstermesi bekleniyor.

DİĞER YAZILARI Güvensizlik 'yastık bank'ı açtırdı Yunan gençler Türkiye'yi dost görüyor Bu başka Yunanistan Yunanistan'da Eğitim perişan! Garip şeyler oluyor.... 'Türk tehdidi' grekçesiyle milyonlarca euro kazandı Ege sorunu bitebilir... Kuşbakışı Türkiye Atina'da... Kim daha hayvansever? 40 yıllık YDP iflasın eşiğinde Kimisi sıcak kimisi çok soğuk sever Çipras vergi kaçıran zenginin peşine düştü Vur patlasın çal oynasın Yunanistan'da göçmenlere seyahat belgesi Mine Atina'da, Mina İstanbul'da... Yunanistan, iflası araştırıyor Garnitürlü resmigeçitler Hayatın o tuhaf süprizleri En saygın Avrupalı Rallis Markaris, İstanbulca'yı anlattı Yunanistan'da özelleştirmeye Danıştay engeli Euro Çekişmesi Uzatmaya Kaldı Her şeye rağmen kurtları dökme zamanı Yunanistan'ın Karar Günü İktidarda bizden birileri var gibi Hem yoldaş Rusyayı hem de AB'yi kırmadı Çipras'ın ardındaki sessiz güç Dostluk Yürüyüşüne devam.. Seçimlere AEK gölgesi düştü Almanya Yunanistan'ı istemiyor Noel Baba Yunanistan'a seçim getirdi... Cumhurbaşkanı krizi erken seçim getirdi Osmanlıca Atina'da öğrenilir mi? Ünlü popçu Baküs olunca... Atina'dan Troyka'ya: Eski Yunanistan yok artık İki kiliseden ortak bildiri Papa neden İstanbul'da? Yunanlar dansla stres atıyor Yunanistan bu kadını konuşuyor Selanik'te sinema haftası... Taksi deyip geçmeyin!!! Kara gün dostu simitçiler Bak Türk pasaportu! Atina 'anarşist' köpeğine ağlıyor Büyük İskender'in mezarı mı bulundu? Yelken yarışında Türk diplomatlara ödül Mübadele acısı yaşayan dedenize kulak verin En azılı haydut Robin Hood mu? Mozart gecesinde Türk - Yunan kucaklaşması Bu benzerlik heyecanlandırıyor! Kadınlara müjde: Yunanistan'dan Portatif topuk geliyor Samos adasında dostluk rüzgarları Yunanistan'da Antik tiyatronun önlenemez yükselişi! Yunanlar krizle birlikte eskisi gibi lüks tatil yapamıyor Türk kahvesi nasıl Yunan kahvesi oldu? Yunanlar hem kızar hem de sever Kız değil oğlan istemeye gidilen Yunan Adası Brezilya'dan gelen sivrisinek tehlikesi Cinayetle mutfağı buluşturdu Yunan adasına, Rus sosyetesi sahip çıktı Hamsi'lere iktidar yolu açılıyor İzmir'e Gidelim
Gazete Manşetleri
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu