Giriş Tarihi : 09-11-2014 01:25

Selanik'te sinema haftası...

Selanik deyince, Türkiye'de insanların aklına ilk gelen şey, tabii ki, Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu kent oluyor.
Ancak Türk sinemacılarının bu kentle ilgili aklına gelen ikinci şey ise her yıl Kasım ayının başında düzenlenen uluslararası Selanik Film Festivali.
Bu yıl 55 yaşına giren Selanik Film Festivali'ne son yıllarda düzenli olarak davet edilen bir gazeteci olarak, festival günlerinde Selanik'in bambaşka bir havası olduğunu söyleyebilirim.
Ancak İstanbul'daki iklimi ile karşılaştırılabilecek, hafif soğuk ve zaman zaman sisli atmosferi, Selanik'in cazibeli taraflarını da ortaya çıkarmaya yetiyor.
Selanik, her festivalde olduğu gibi bu yıl da dünyanın her yanından gelen yönetmen ve sanatçılara kucak açıyor. ABD, Rusya, Avustralya, Japonya, Arjantin ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu tüm Balkan ülkelerinin ünlü yönetmenlerine ait filmler, sinema salonlarına dönüştürülen ve etkinliklere ayrılan Selanik'in eski limanındaki depolarda gösterime giriyor.
Gösterime giren yüzden fazla yerli ve yabancı film, sinema salonlarını dolduran binlerce sinemasever tarafından izleniyor ve seyirciler, gösterimin sonunda izledikleri o filmi beğenip beğenmediklerini gösteren 'oy pusulalarını' sinema çıkışındaki kutuya atıyor.
Festivalin sonunda, seyircilerin kullandığı oyların da sayımıyla en çok beğenilen filme de ayrıca bir 'seyirci ödülü' veriliyor.
Yaklaşık 10 gün süren festival boyunca Selanik'in hemen bütün salaş ya da şık lokantaları, barları, cafeteryaları, ünlü Tsimiski Caddesi'ndeki irili ufaklı mağazalar dolup taşıyor. Hemen her gece Selanik'in çeşitli semtlerinde konserler veriliyor, fotoğraf sergileri ve partiler düzenleniyor.
Yani kentte tam bir şenlik havası hakim oluyor.
Bundan üç yıl önce, Yunanistan'daki ekonomik kriz nedeniyle iptalin eşiğine gelen Selanik Film Festivali'nin imdadına son anda, AB fonları koşmuştu. AB'nin sanata karşı bu duyarlığı, Selanik kentine hayat veren festivalin düzenlenmesini sağlamıştı.
Son festival günü olan bugünün başka bir özelliği de kuşkusuz, Atatürk'ün 76. ölüm yıldönümünün, müze olarak tekrar halka açılan doğduğu evde düzenlenen törenlerle anılması.
Türkiye'nin Selanik Konsolosluğu'nun arka bahçesinde bulunan ve 'Atatürk'ün doğduğu ev' olarak bilinen müze, önceki yıl bütünüyle boşaltılarak tadilattan geçirilmişti. Geçici olarak kullanılan müzenin modern bir fotoğraf galerisine dönüştürülmesi ziyaretçilerin tepkisine yol açmıştı.
Ancak müzeye yeni getirilen Atatürk'ün eşyaları, giysileri ve şahsen kullandığı eşyalar müzeye tekrar hayat verdi. Bu sebeple bu yılki anma törenlerine katılacak olan Türk ziyaretçilerin sayıca fazla olması bekleniyor. 

DİĞER YAZILARI Güvensizlik 'yastık bank'ı açtırdı Yunan gençler Türkiye'yi dost görüyor Bu başka Yunanistan Yunanistan'da Eğitim perişan! Garip şeyler oluyor.... 'Türk tehdidi' grekçesiyle milyonlarca euro kazandı Ege sorunu bitebilir... Kuşbakışı Türkiye Atina'da... Kim daha hayvansever? 40 yıllık YDP iflasın eşiğinde Kimisi sıcak kimisi çok soğuk sever Çipras vergi kaçıran zenginin peşine düştü Vur patlasın çal oynasın Yunanistan'da göçmenlere seyahat belgesi Mine Atina'da, Mina İstanbul'da... Yunanistan, iflası araştırıyor Garnitürlü resmigeçitler Hayatın o tuhaf süprizleri En saygın Avrupalı Rallis Markaris, İstanbulca'yı anlattı Yunanistan'da özelleştirmeye Danıştay engeli Euro Çekişmesi Uzatmaya Kaldı Her şeye rağmen kurtları dökme zamanı Yunanistan'ın Karar Günü İktidarda bizden birileri var gibi Hem yoldaş Rusyayı hem de AB'yi kırmadı Çipras'ın ardındaki sessiz güç Dostluk Yürüyüşüne devam.. Seçimlere AEK gölgesi düştü Almanya Yunanistan'ı istemiyor Noel Baba Yunanistan'a seçim getirdi... Cumhurbaşkanı krizi erken seçim getirdi Osmanlıca Atina'da öğrenilir mi? Ünlü popçu Baküs olunca... Atina'dan Troyka'ya: Eski Yunanistan yok artık İki kiliseden ortak bildiri Papa neden İstanbul'da? Yunanlar dansla stres atıyor Yunanistan bu kadını konuşuyor Taksi deyip geçmeyin!!! Kara gün dostu simitçiler Bak Türk pasaportu! Yunanistan'da İstanbul günleri Atina 'anarşist' köpeğine ağlıyor Büyük İskender'in mezarı mı bulundu? Yelken yarışında Türk diplomatlara ödül Mübadele acısı yaşayan dedenize kulak verin En azılı haydut Robin Hood mu? Mozart gecesinde Türk - Yunan kucaklaşması Bu benzerlik heyecanlandırıyor! Kadınlara müjde: Yunanistan'dan Portatif topuk geliyor Samos adasında dostluk rüzgarları Yunanistan'da Antik tiyatronun önlenemez yükselişi! Yunanlar krizle birlikte eskisi gibi lüks tatil yapamıyor Türk kahvesi nasıl Yunan kahvesi oldu? Yunanlar hem kızar hem de sever Kız değil oğlan istemeye gidilen Yunan Adası Brezilya'dan gelen sivrisinek tehlikesi Cinayetle mutfağı buluşturdu Yunan adasına, Rus sosyetesi sahip çıktı Hamsi'lere iktidar yolu açılıyor İzmir'e Gidelim
Gazete Manşetleri
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu