BİR YILIN ARDINDAN GELEN... İFŞAAT!!!
Abdülhalim Dede

BİR YILIN ARDINDAN GELEN... İFŞAAT!!!

Bu içerik 1144 kez okundu.
Batı Trakya'da "resmi hökümat" gazetesi sıfatını taşıyan azınlık gazetemizin sahibesi Türkiye'deki 15 Temmuz 2016 DARBE GİRİŞİMİnin birinci yıl dönümü münasebetiyle yazdığı makalede, o geceyi nasıl geçirdiğini anımsayarak kaleme döküyor!!!
Dökerken de müthiş bir İFŞAATTA bulunuyor.
O gece UYUMADIĞINI, UYKUDA OLMADIĞINI ve Darbe Girişimini dakikası dakikasına nasıl yaşadığını melodramatik bir şekilde anlatıyor VE TEPKİ KOYMADIĞINI GAYRİ İHTİYARİ... İFŞA EDİYOR.
Anlatıyor...
Anlatıyor...
Anlatıyor.
İyi yapıyor da anlatıyor.
Allah, insanın dilini ne zaman nerede ve nasıl çözeceğini biliyor.
Aynen aşağıdaki makaleyi yazan hanımın dilini çözdüğü gibi.
Bu hanım gazetecimiz, herşeyi yazıyor ve hatırlayıp anlatıyor ama bir şeyi söylemeyi UNUTUYOR:
Kendisinin Batı Trakya Türk Azınlığının en fazla nemalanan "resmi hökümat" gazetesi sahibesi olarak DARBE GİRİŞİMİ KARŞISINDA ANINDA TAVIR ALMASI GEREKİP GEREKMEDİĞİNİ ANLATMIYOR ve SÖYLEMİYOR.
Normal vatandaş "Fatma hanım" pozisyonuna yatarak kendisinin bir SORUMLULUK TAŞIDIĞINI es geçiyor ve... millete ot yediriyor... veya yedirdiğini zannediyor.
Gerek Facebook - Twitter'de ve tabii ki gazetesinde ANINDA bir cümlelik dahi olsa DARBE KARŞITI TAVIR ALMADIĞINI ve darbe girişiminin gidişatına göre ertesi gün AFFERİN veya KAHROLSUN demeyi AKILLICA buluyor ve onu yapıyor.
Lafın kısası:
Batı Trakya Türk Azınlığı içerisinde o gece DARBE GİRİŞİMİNİN YARIM SAAT SONRASINDA BENİM GİBİ DARBE GİRİŞİMİNİ FACEBOOK VE TWİTTER'den paylaşımlarla ve bu gazetenin sayfalarında yazdığı makaleyle LANETLEYEN BİRKAÇ KİŞİNİN DIŞINDA, herkes, bu gazeteci hanım gibi TV'lerin karşısında gidişatı izlediler ve ertesi gün HEPSİ KAHRAMANLIK türküleri söylemeye başladılar!!!
62 yıllık Hayatımızda hiçbir zaman ikiyüzlü olmadık.
Olmadığımız için de, bu hanım gazetecimizin bu makalesi karşısında da susmak yerine TEPKİMİZİ dile getirmeyi NAMUS-AHLAK ve GAZETECİLİK görevi addettik. 
***    ****    ***
 
Bir yılın ardından…
15 Temmuz 2016 akşamıydı. Birkaç dost akşam yemeğinde biraraya gelmiş sohbet ediyorduk. Sosyal medyada yapılan bir paylaşımın masadaki arkadaşlardan biri tarafından aktarılmasıyla ortam buz kesti.
“Boğaziçi Köprüsü askerler tarafından kapatılmış. İstanbul’da garip bir şeyler oluyor” sözlerinin ardından herkes meraklı ve endişeli gözlerle birbirine bakmaya başladı. 
Terör, İstanbul’da son dönemde epey can yakmıştı. Acaba yeni bir terör saldırısı mı söz konusuydu? Dünya güzeli şehrin, dünya güzeli insanlarının başına yine kötü bir şey mi gelmişti ya da gelmek üzereydi? 
“İstanbul’un üzerinde jetler uçuyormuş” sözleri benim gibi darbe yaşamamış, darbeye tanıklık etmemiş birine bir şey ifade etmiyordu. 
Bunu duyan eşimin, “Bu bir darbe girişimi” sözleriyle tüylerim ürperdi. Kanım dondu sanki. Herkes sosyal medya hesaplarından bir bilgi kırıntısına ulaşmaya çalışıyordu. Yan masada oturan başka Türk tanıdıklarla şaşkınlık içinde elimizdeki bilgileri paylaşıyor, ne olduğunu anlamaya çalışıyorduk. 
Tam adını koyamadığımız ya da koymak istemediğimiz kara bulutların arasında kendimizi hızla eve attık. 
Televizyon ekranında gördüklerimize, yaşananlara inanamıyorduk. Herkes sosyal medyadan, oradan buradan edindiği bilgileri birbiriyle paylaşıyordu. Nefeslerimiz tutulmuş, sanki bir korku filmi izliyorduk. 
Bir ara kızıma, “Ah sen de mi darbe görecektin” dediğimi hatırlıyorum. Onun, darbenin ne olduğunu anlamaya çabalayan bakışları arasında. 
15 Temmuz 2016 gecesi tam bir dehşetti. Televizyon ekranına kilitlenmiş, akıllı telefonlarımıza düşen mesajlarla izlediğimiz bir darbeyle karşı karşıydık. Nasıl bir yarına uyanılacağını bilmediğimiz… 
Anavatan Türkiye’de demokrasinin yeniden kesintiye uğramasının bedeli çok ağır olacaktı. Tıpkı daha önceki darbelerin açtığı ağır yaralarda olduğu gibi. Anavatan Türkiye için bir yıkımdı bu. 
15 Temmuz 2016 gecesinin endişe dolu anlarının yerini, saatler ilerledikçe umut almaya başladı. Darbe girişimine karşı halk kalkan oldu, sokaklara döküldü, tankların karşısına göğsünü gerdi. Türk halkı canı pahasına da olsa demokrasiyi seçti. Devlet düşmanlarına karşı canını ortaya koydu. Korkmadan, tereddüt etmeden… 
Güneşin üzerine doğduğu bir sonraki gün şükürler olsun ki ülkeyi büyük bir yıkıma sürükleyecek o kara gün olmadı. Gün acı yüklü olmasına yüklüydü de demokrasiydi galip çıkan. Ancak ardında hayatını kaybeden 250 günahsız insan ve 2 binin üzerinde yaralı bırakarak. 
Anavatan Türkiye’de, daha sonra Fetullahçı Terör Örgütü’nün arkasında olduğu anlaşılan darbecilerin hayalleri yerle bir edildi. 
Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’nın da başkonsolosluktaki şehitleri anma töreninde söylediği gibi, “Milletin varını yok ederek kendilerine emanet ettiği tüfeği, tankı, uçağı milletin kendisine karşı çeviren, 40 yıl boyunca çok ince bir hazırlıkla devletin kılcal damarlarına kadar sızan FETÖ isimli bir ihanet şebekesinin devlete ve millete kurduğu tezgâhı Türk milleti büyük bir fedakarlıkla önledi.” 
Hayatın içinde sessiz sedasız yaşayan kahramanlar bir destan yazdı ve demokrasi galip geldi. 
DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina ve İskeçe'de Gazze saldırıları için protesto.
Atina ve İskeçe'de Gazze saldırıları için protesto.
Yunanistan normalleşiyor, kapılarını turistlere açtı!
Yunanistan normalleşiyor, kapılarını turistlere açtı!