BU KADARINA... PES DİYORUZ VE TESLİM OLUYORUZ!!!
Abdülhalim Dede

BU KADARINA... PES DİYORUZ VE TESLİM OLUYORUZ!!!

Bu içerik 1682 kez okundu.

İSKEÇE'mizin çok çok güçlü SYRİZA mebusu, Yunan meclisine bir soru önergesi sunmuş.

Millet gazetesinde okudum soru önergesini.
Gözlerim FAL TAŞI gibi açıldı.

Boğazımda bir düğümlenme oldu...

yutkunmakta zorlandım.

Veeeee

BU KADARINA PES dedim.

Bu Syriza mebusu, 4,5 sene SYRİZANEL iktidarını ayakta tuttu, Gümülcine'nin diğer 2 Syriza'lı Memet mebuslarıyla birlikte.
Ve o 4,5 sene içerisinde AZINLIK EĞİTİMİ başbakan Çipras'ın kararıyla hükümet ortağı aşırı sağcı ANEL partisine TESLİM edilmişti.
4,5 senelik Syrizanel iktidarı döneminde kaç Azınlık ilkokulumuz KAPATILDI?
Kapatılan bu okullarımız için, 300 sandalyeli Yunan meclisinde 152 oy ile hükümet kuran Çipras ve Onun SYRİZANEL İKTİDARINI AYAKTA TUTAN Azınlık mensubu 3 mebus (Zeybek-Mustafa-Karayusuf) NASIL BİR TEPKİ koyduklarını (Koyduysalar) bizlere izah edebilirler mi?
O okullarımız kapatılırken Zeybek'in oyuyla ayakta duran hükümetin Eğitim bakanlığı Okul Encümenleriyle görüşüp onların iznini aldı mı?
İskeçe Özel Salihoğlu Muzaffer Ortaokul Lise'mizin bir GECE YARISI KARARIYLA nasıl GASPEDİLDİĞİNİ izah edebilir mi?
GASP edilme olayına karşı nasıl bir tepki koydu?
Medreslerin müfredatından Türkçe edebiyat dersleri neredeyse tamamı kaldırıldığında, Zeybek nasıl bir tepki koyduğunu izah edebilir mi?
Vakıflar İdaresine yapılan tayinler için Zeybek nasıl bir tepki koydu acaba?
Bütün bunlar, 3 azınlık mensubu mebusun oyuyla AYAKTA DURAN SYRİZANEL HÜKÜMETİ döneminde gerçekleşti.
BEN, yukarıda sıraladığım olaylar hakkında SYRİZA'nın 3 memet mebusunun TEK BİR TEPKİSİNİ

GÖRMEDİM...

DUYMADIM...

OKUMADIM.
Gören,

Duyan,

Okuyan,

varsa bana da bildirsin.
Bu kısa MERAK giderme sorularımdan sonra,
İskeçe mebusu Zeybek'in meclise sunduğu soru önergesini gelin siz de okuyun.
Okuduktan sonra da Zeybek'e istediğinizi söyleyin, yazın ve sorun.
Allah'a şükür aklımızı henüz kaçırmadık...
Aklımız ve mantığımızla DALGA GEÇERCESİNE böyle bir soru önergesi sunabilen mebus Zeybek'e ellerimizi kaldırıp ...
Yapma...
Etme...
Eyleme...
Teslim oluyoruz diyoruz.
Mebus Hüseyin Zeybek'in Soru Önergesi:

 

"Maliye ve İçişleri Bakanlıklarının 51938/2020 sayılı Ortak Bakanlık Kararı ile değiştirilen 50175/2020 sayılı karar sonucunda, azınlık okullarında temizlik personeli alımı yetkisi Belediyelerin sorumluluğuna geçmiştir.

Azınlık Okullarının özel ve özerk yapıları olduğundan, Encümen Heyetleri tarafından yönetildiklerinden temizlik personeli alım yetkisi onlara ait olup sorunsuz bir şekilde temizlikçi alımı gerçekleşen bir prosedür idi. Yukarıda belirtilen bakanlık kararı ile, daha önceden encümen heyeti bilgilendirilmeden bu yetki ellerinden alınmıştır.

Elbette bu, Yeni Demokrasi hükümeti'nin genel olarak azınlık eğitimini zayıflatmak amacıyla Azınlık Okullarına yönelik uyguladığı bir stratejidir. Encümen heyetlerini okul kurullarına danışılmadan sekiz azınlık okul biriminin faaliyetini durdurma kararıyla doğrudan kanıtlanmıştır. Söz konusu okullar, Evros-Meriç ilinde iki Azınlık İlköğretim Okulu (Babalar ve Taşağıl Azınlık İlkokulları), Rodop ilinde dört Azınlık İlkokulu (Bekirköy, Uysallı, Kozlardere, Menetler Azınlık İlkokulları) ve İskeçe'deki iki Azınlık İlkokuludur. (Höyükköy ve İnhanlı Azınlık İlkokulları).

Encümen Heyetlerinin sorumluluklarının hükümet tarafından kaldırılmasına yönelik tüm girişimlerin herhangi bir diyaloğa dayalı gerçekleştirilmediğini, bu durumun Azınlık Okullarının işleyişinde ciddi sorunlara yol açtığı gibi, genel olarak azınlık eğitimine de darbe vurduğuna dikkat çekiyoruz.

Azınlık Okullarına  temizlik personeli alımı encümen heyeti yetkisinde olduğundan hızlı bir şekilde gerçekleşip okul ihtiyaçları karşılanırdı.

Azınlık Okullarının kapatılması kararları, Encümen Heyetinin fikri olmadan kapatılamaz. Azınlık Okullarının faaliyetlerinin durdurulması, aniden okul ortamı değiştirmek zorunda kalan ve farklı okullara ulaşımları zorlaşacak öğrencilerin günlük yaşamlarını olumsuz etkileyecektir. Encümen Heyetlerinin yetki ve  sorumluluklarının kaldırılması  Azınlık Okullarının statüsünün değiştirilmesi encümen heyetlerine danışıldıktan sonra yapılmalıdır. Hükümetin tüm bu girişimleri, azınlık eğitiminin seviyesini düşürmeye yönelik girişimler olduğunu göstermektedir.

Sayın bakanlara sorulur;

  1. Encümen Heyetlerinin yetkilerini ellerinden almama adına ne gibi girişimlerde bulunmayı düşünüyorsunuz?
  1. Belediyeler yerine Azınlık Okullarının temizlik personeli alım yetkisinin Encümen Heyeti sorumluluğu altında kalması için ne tür yasal girişimlerde bulunmayı düşünüyorsunuz?
  1. Encümen heyetlerine danışılmadan ve bilgisi olmadan 8 Azınlık İlkokulunun faaliyetlerinin durdurulmasını hangi gerekçelere dayandırıyorsunuz?
  1. Azınlık Eğitimini destekleme ve geliştirme adına hükümetinizin herhangi bir planı var mıdır, varsa ne tür adımlar atmayı düşünüyorsunuz?
DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina ve İskeçe'de Gazze saldırıları için protesto.
Atina ve İskeçe'de Gazze saldırıları için protesto.
Yunanistan normalleşiyor, kapılarını turistlere açtı!
Yunanistan normalleşiyor, kapılarını turistlere açtı!