Bağırsak tıkanıklığı belirtileri ve tedavi yöntemleri

SAĞLIK - 07-06-2023 09:15 941 kez okundu.

Bağırsak tıkanıklığı belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bağırsak tıkanıklığının önemli bir sindirim sistemi problemi olduğunu ve acil tıbbi müdahale gerektirebilen ciddi bir durum olduğunu söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Tülin Kendir Koçak, “Sindirim sürecinde bağırsakların normal işleyişini engelleyen bir tıkanıklık meydana geldiğinde, sindirilen gıdanın ilerlemesi durur ve çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu durum, zamanında tanı ve tedavi olmaksızın hayati risklere yol açabilir. Bağırsak tıkanıklığından muzdarip olan hastalar için cerrahi müdahale, çoğunlukla en etkili tedavi seçeneğidir” dedi.

Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Tülin Kendir Koçak, bağırsak tıkanıklığının belirtilerini şu şekilde açıkladı:
Bağırsak tıkanıklığına neden olan etkenler... Bağırsak tıkanıklığı belirtileri ve tedavi yöntemleri
“Şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, şişkinlik, kabızlık ve gaz şikâyetleriyle kendini gösterir. Bu belirtiler, hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde etkiler ve tedavide geç kalınması durumunda hayati organlarda hasara ve komplikasyonlara yol açabilir”

BAĞIRSAK TIKANIKLIĞININ BİRÇOK SEBEBİ VAR

Bağırsak tıkanıklığının birçok nedeni olabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Koçak, “En yaygın nedenleri arasında bağırsak yapışıklıkları, fıtıklar, invajinasyon (bağırsak düğümlenmesi), bağırsak tümörleri, kolonun büyümesi, Hirschsprung hastalığı, kolonun bazı geçiş bölgelerinin dar olması, uzun süreli kabızlık ve gebelik sayılabilir. Ayrıca enflamatuar bağırsak hastalığı, enfeksiyonlar veya divertikülit de bağırsaklarda tıkanıklığa neden olabilir” diye konuştu.

HANGİ DURUMLARDA CERRAHİ MÜDAHALE GEREKİR?
Bağırsak tıkanıklığının cerrahi müdahale gerektiren vakalarında, genellikle laparotomi veya laparoskopik cerrahi uygulandığını ifade eden Koçak, “Laparotomi, karın bölgesinde büyük bir kesinin açılmasıyla uygulanan bir işlem. Laparoskopik cerrahi ise küçük kesiler ve özel bir cihaz olan laparoskop yardımıyla yapılan minimal bir cerrahi işlemdir. Laparoskopik cerrahinin hem daha hızlı iyileşme süresi hem de daha az ağrı ve küçük yara izi gibi avantajları vardır” dedi ve hangi durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulduğunu açıkladı.cnnturk

DİĞER HABERLER
Yapay tatlandırıcı içeren gıdalar depresyona sebep oluyor

Yapay tatlandırıcı içeren gıdalar depresyona sebep oluyor

26-09-2023 - SAĞLIK

Sindirim sistemine zarar veren besinler

Sindirim sistemine zarar veren besinler

25-09-2023 - SAĞLIK