Erdoğan: Putin Akkuyu santralinin açılışına gelebilir

Türkiye - 31-03-2023 11:55 1068 kez okundu.

Erdoğan: Putin Akkuyu santralinin açılışına gelebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam ATV’de katıldığı televizyon programında, Akkuyu Nükleer Santrali’nin açılışına Rusya lideri Vladimir Putin’in katılabileceğini açıkladı.

Erdoğan, santralin açılışına dair, “Nisan'ın 27'sinde bir ihtimal belki sayın Putin de gelecek. Veya birlikte online sistemle bağlanacağız, Akkuyu'nun inşallah ilk adımını atacağız” dedi.

“Türkiye’nin enerji sıkıntısına düşmemesi için nükleer enerjinin önemli olduğunu” vurgulayan Erdoğan, Akkuyu’nun inşasının “başarılı bir şekilde” sürdüğünü söyledi.

Erdoğan, daha önce Akkuyu Nükleer Santrali’nin 27 Nisan’da açılacağını duyurmuştu.

Cumartesi günü yapılan açıklamada ise Kremlin, Erdoğan ve Putin’in telefonda konuştuğunu, Akkuyu’nun inşası ve beraber sürdürülen enerji yatırımlarının konuşulduğunu aktarmıştı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında, savaş suçları işlediği iddiasıyla tutuklama kararı çıkardı.

ICC’nin Putin’e yönelttiği suçlamalar arasında, Ukrayna’daki bazı çocukların yasa dışı şekilde Rusya’ya götürülmesi var.

ICC’nin kararı, gideceği ülkenin Roma Statüsü’ne taraf olması durumunda Putin’in yurt dışı seyahatlerini zora sokabilir.

Türkiye, Roma Statüsü’ne taraf değil.

DİĞER HABERLER
İlber Ortaylı: Ayasofya’yı koruyalım

İlber Ortaylı: Ayasofya’yı koruyalım

25-09-2023 - Türkiye

Türkiye: Sekiz ayda 36 milyon turist geldi

Türkiye: Sekiz ayda 36 milyon turist geldi

25-09-2023 - Türkiye