Kolajen gerçeği; Balık mı yoksa sığır mı daha faydalı?

GÜNCEL - 18-01-2023 11:45 2276 kez okundu.

Kolajen gerçeği; Balık mı yoksa sığır mı daha faydalı?

Dokuların yenilenmesini, esnekliğin korunmasını ve cildin nemli tutulmasını sağlayan kolajen, ne yazık ki kadın-erkek fark etmeksizin yaş almayla birlikte vücutta azalmaya başlıyor. Günümüzde pek çok kişi cildini daha genç tutmak için kolajen kullanıyor ancak doğru bilinen yanlışlar nedeniyle yeterli verimi alamıyor. Dr. Elif Pahsa, kolajen kullanımıyla ilgili doğru bilinen 10 yanlışı tüm detaylarıyla açıkladı. Betül Topaklı'nın haberi...

Balık mı yoksa sığır mı daha faydalı? 10 maddede her yönüyle kolajen gerçeği
Kemikler, cilt ve vücudun birçok dokusu için yapı taşları sağlayan bir protein olan kolajen derimizde, damarlarımızda, kemiklerimizde yani vücüdumuzun her yerinde bulunuyor. Yaşlanmayla birlikte kolajenin cildin iç tabakalarında yıkıma uğraması ve yaşanan esneklik kaybıyla birlikte cilt hasar görmeye açık hale geliyor ve kırışıklıklar oluşmaya başlıyor. Son yıllarda pek çok medyatik ünlünün kolajeni 'yaşlanmayı geciktiren sihirli formül' olarak tanımladığına tanıklık ediyoruz. Saç sağlığından kıkırdağa, yüzdeki kırışıklardan kalp hastalıklarına kadar geniş bir yelpazedeki istenmeyen durumların önüne geçmek isteyenlerin tercihi kolajen oluyor. Ancak kolajen üretimini desteklemeye karar vermek kadar doğru kullanım da büyük önem taşıyor. Yapılan yanlış kullanımlar kolajenden istenilen verimin alınamamasına neden oluyor. Genç ve sıkı bir cilt için kolajen kaynaklarının doğru tüketilmesinin önemine vurgu yapan Dr. Elif Pahsa, kolajen kullanımıyla ilgili doğru bilinen 10 yanlışı açıkladı.

1- Kolajeni cildimize uygulamak yeterli

Kolajen cilde sürülerek değil, oral (ağız yoluyla) takviye şeklinde kullanılmalı. Çünkü sürülen kolajen, cildimizin dış tabakasını aşıp etki göstereceği tabakaya ulaşamaz.

2- Sadece tok karınla kolajen almak gerekiyor

Hidrolize kolajen peptitin aç ya da tok kullanması fark etmiyor. Yapılan çalışmalarda aç veya tok kullanmanın kolajen biyoyararlanımını değiştirmediğini gösteriyor.

3- Kolajeni sadece sabahları kullanmalıyız

Vücut kendini onarım ve yenileme işlemlerini gece uykusu sırasında daha fazla yapıyor. Bu nedenle kolajeni gece yatmadan önce kullanmak daha faydalı oluyor.

4- Her yaş için günlük kolajen ihtiyacı aynıdır

Vücudumuzdaki kolajen miktarı 25 yaş sonrasında artan bir grafikle azalıyor. Bu bakımdan alınması gereken kolajen miktarının yaş ile doğru orantıda olduğunu söyleyebiliriz. Fayda görmek için günlük en az 2 bin 500 mg olmak üzere, önerilen doz 2 bin 500 mg ile 10 bin mg arasında değişebiliyor.

5- Bütün kolajen tipleri herkes için uygundur

Kadın-erkek fark etmeksizin her iki cinsiyetin de yaş almayla birlikte kolajen yapımında azalma başlar. Bu yüzden kolajeni cinsiyet ayrımı olmaksızın herkes kullanabilir. Bunun yanında her bir kolajen tipinin kendine özgü bir yararı var. Cilt, kemik, tendon, diş, kas ve damar yapısının desteklenmesi için Tip 1 ve Tip 3 kolajene ihtiyaç duyulurken, eklem sağlığı için Tip 2 kolajen doğru seçim oluyor. 25 yaşından itibaren vücuttaki kolajenin her yıl yaklaşık yüzde 1’ini kaybediyoruz. Dolayısıyla 25 yaş sonrasında Tip 1-3 kolajen takviyesi ağırlıklı tercih edilirken, ilerleyen yaşlarda Tip 2 kolajenin de eklendiği formülasyonlar daha fazla kullanılabilir.

6- Kolajen alırken başka gıda takviyesi kullanılmaz

Kolajenlerin başka gıda takviyeleriyle alınmasında hiçbir sakınca yok. Hatta bazı gıda ya da gıda takviyeleriyle beraber kullanılması vücudun kolajen üretimini desteklemesi açısından önemli. Özellikle C vitamini olmadan vücudumuz kolajen üretemez. Bu nedenle kolajenle birlikte C vitamini kullanılması gerekir. Bunun gibi metilsülfonilmetan, kondroitin sülfat, hyalüronik asit, biyotin, çinko gibi moleküller de farklı dokuların ihtiyacına destek olması için kolajen ile birlikte kullanılabilir.

7- Kolajen eksikliği olmayanlarda takviye kullanımı yan etki yaratabilir

Erişkin yaşlardan itibaren kolajen ihtiyacı her daim bulunuyor. Beslenme yoluyka kolajen ihtiyacı karşılansa bile fazladan alınan kolajen herhangi bir yan etki yapmaz. Çünkü kolajen zaten vücudumuzun doğal bir parçasıdır ve vücut ihtiyacı olanı kullanır.

8- Sıvı kolajende daha fazla kolajen peptit bulunur

Kolajen desteklerinin sıvı ya da toz formda olması ile içeriğindeki kolajen peptit miktarı ilişkili değil. Her iki formda da vücudun kullanabileceği düşük veya yüksek miktarda kolajen peptit bulunabilir.

'SIĞIR KOLAJENİ BALIKTAN DAHA FAYDALI'

9- Kolajen takviyesini 1 ay kullanmak yeterli Kolajen takviyesinin etkileri 4'üncü haftada ortaya çıkmaya başlar. Optimum fayda için en az 8-12 hafta kullanmak gerekli. 3 aylık kullanımdan sonra 3 ay ara vererek senede 2 kez kürler halinde kullanılmaya devam edilebilir. Balık mı yoksa sığır mı daha faydalı 10 maddede her yönüyle kolajen gerçeği 10- Sığır kolajeni balık kolajenine göre daha faydalı Kolajenin vücutta tekrar yapılanması için glisin, prolin ve hidrosiprolin en temel ihtiyaç duyulan aminoasitler arasında. Bu aminoasitler balık kolajeninde daha düşük miktarda olduğundan balık kolajeninden alınan fayda daha düşüktür ve bu nedenle sıklıkla sığır kolajeni tercih ederiz. Balık kolajeni ağır metal açısından da riskli olabilir.Haber Kaynağı: Milliyet

DİĞER HABERLER
Putin: Trump’ın Ukrayna’da savaşı bitirme planını ciddiye alıyoruz

Putin: Trump’ın Ukrayna’da savaşı bitirme planını ciddiye alıyoruz

06-07-2024 - GÜNCEL

Oturarak çalışanlara kahve iyi geliyor

Oturarak çalışanlara kahve iyi geliyor

29-06-2024 - GÜNCEL