Türkiye'de, Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı görevini Mevlüt Çavuşoğlu'dan devraldı

Türkiye - 06-06-2023 02:16 967 kez okundu.

Türkiye'de, Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı görevini Mevlüt Çavuşoğlu'dan devraldı

Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin yeni Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan, bugün yapılan devir teslim töreniyle görevi Mevlüt Çavuşoğlu'ndan devraldı.

Bakanlıklardaki devir teslim törenleri bugün de devam ediyor. Son olarak Hakan Fidan, bakanlıkta yapılan devir teslim töreniyle dışişleri bakanlığı görevini Mevlüt Çavuşoğlu'dan devraldı.

Görevi teslim eden Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Milletimiz verdiği yetki ve Cumhurbaşkanımızın takdiriyle büyük bir şerefle çalıştım. Diplomasi kimliğimizin ayrılmaz bir parçası. Türk'ün olduğu her yerde devlet, devletin olduğu her yerde diplomasi vardır. Çok hızlı değişen dünyada geleneklere sadakat kadar, zamanın ruhuna göre hareket etmek gerekiyordu, biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hareket ettik. Girişimci ve insancıl dış politika ruhuyla dünyanın her yerinde menfaatimizi koruduk. 8 yıl 6 ay 13 gün taşıdığım Dışişleri bayrağını Hakan Fidan kardeşime devrediyorum"

Yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise şunları söyledi:

Hakan Fidan, devletin her türlü etki alanından bağımsızlığı ve milletin iradesinin egemenliği esasına dayanan milli dış politika vizyonunu ilerletmeye devam edeceğini söyledi.

"Milli dış politika vizyonunu ilerletmeye devam edeceğim"

Kendisinin MİT Başkanlığı, Çavuşoğlu'nun ise bakanlığı döneminde çok büyük ve zorlu görevleri birlikte üstlendiklerine işaret eden Fidan, "Kendisi devlet adamı, siyasetçi ve en önemlisi insan ve dost olarak, her zaman üstün meziyetler ortaya koymuştur." ifadesini kullandı.

Fidan, "Yine benim için bugün önemli bir husus, 2003 yılında TİKA başkanlığına atanmamla başlayan, son 20 yıllık süreçte çok yakın çalıştığım ve bütün mensuplarının dünyanın her tarafında fedakarlıklarına bizzat şahit olduğum, pek çok mensubunu ismen tanıdığım Hariciyemizin sorumluluğunu almaktır." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü Hariciye Teşkilatının temellerinin atılmasının 500'üncü yıl dönümünde Dışişleri Bakanlığına katılmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu dile getiren Fidan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu görevim esnasında milletimizin büyük bir takdirini kazanarak yeniden seçilen sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuna ve temsil ettiği değerlere uygun şekilde, devletimizin ve milletimizin bütünlüğü, güvenliği ve refahı için elimden gelen her türlü gayreti göstereceğim. Devletimizin her türlü etki alanından bağımsızlığı ve milletimizin iradesinin egemenliği esasına dayanan, milli dış politika vizyonunu ilerletmeye devam edeceğim. Milletimize, devletimize, vatanımıza hayırlı uğurlu olsun. Allah mahcup etmesin."

DİĞER HABERLER
Babasını öldürdü, annesini yaraladı

Babasını öldürdü, annesini yaraladı

02-10-2023 - Türkiye

Türkiye'nin başkenti ANKARA'da, İçişleri Bakanlığı'na düzenlenen bombalı saldırıda 2 polis yaralandı

Türkiye'nin başkenti ANKARA'da, İçişleri Bakanlığı'na düzenlenen bombalı saldırıda 2 polis yaralandı

01-10-2023 - Türkiye