Avrupa
Giriş Tarihi : 13-06-2024 11:10

2023'te turizmden en çok kazanan ülkeler açıklandı

2023'te turizmden en çok kazanan ülkeler açıklandı

BM Dünya Turizm Örgütü, 2023 yılında hangi ülkelerin turizme en çok harcama yaptığını, en çok kazandığını ve en çok ziyaret edilen destinasyonları açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü'nün açıkladığı verilere göre, Avrupa ülkeleri turizmden en çok kazananlar arasında başı çekerken, en çok ziyaret edilen ülkeler listesinde de liderliği elinden bırakmıyor.

Alman, İngiliz ve İtalyan turistler seyahat söz konusu olduğunda en yüksek harcamaları yapanlar arasında yer alsa da birinci ve ikinci sırada Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) geliyor.

BM Dünya Turizm Örgütü'nün geçtiğimiz yıl hangi ülkelerin turizme en çok harcama yaptığını, en çok kazandığını ve en çok ziyaret edilen yerleri açıkladı. Avrupa ülkeleri birkaç kategoride sıralamanın en üstünde yer alıyor - işte sonuçlar.

En çok turizm harcaması yapan ülkeler hangileri?

Çinli turistler, 2023'te yaklaşık 183 milyar euroya ulaşan toplam harcama ile en çok harcama yapan turistlerin başında geliyor.

Covid-19 salgını sonrasında sınırların uluslararası seyahat için yeniden açılmasıyla birlikte geçtiğimiz yıl 114 milyar euro harcayan Amerikalıları geride bırakan Çinliler, ilk sıraya yerleşti.

Almanlar toplam 104 milyar euro ile en çok harcama yapan üçüncü, İngilizler ise 102 milyar euro ile dördüncü ülke oldu.

Kanada, İtalya, Hindistan, Rusya ve Kore 2023 yılında turizm için en çok harcama yapan ülkeler listesini tamamlarken, İtalya 10. sıradan yedinci sıraya yükseldi.

Türkiye, turizmden kazananlar arasında

Turizmden elde edilen kazançlar söz konusu olduğunda, sıralamaya 2023 yılında 164 milyar euro kazanan ABD liderlik ediyor. Onu 86 milyar euro ile İspanya, 69 milyar euro ile İngiltere, 64 milyar euro ile Fransa ve 52 milyar euro ile İtalya izledi.

Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Avustralya, Kanada, Japonya, Almanya, Suudi Arabistan, Makao (Çin), Hindistan ve Meksika da turizm geliri elde eden ilk 15 ülke arasında yer alıyor.

Turist en çok nereye gidiyor?

Fransa ve İspanya geçtiğimiz yıl en çok yabancı turist çeken ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldı.

Fransa 100 milyon uluslararası turistle dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi olarak listedeki yerini korudu. Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilecek Paris Olimpiyatları ile bu rakamların 2024 yılında da tekrarlanması bekleniyor.

İspanya ise 85 milyon ile ikinci sırada yer aldı.

Her iki Avrupa ülkesi de ABD (66 milyon), İtalya (57 milyon) ve Türkiye'nin (55 milyon) önünde yer aldı.

Toplamda en çok ziyaret edilen 10 destinasyondan yedisi Avrupa'da yer alırken; İtalya, Almanya ve Avusturya listeyi tamamlayan ülkeler oldu. Bu da Avrupa'yı dünya çapında en çok uluslararası ziyaretçi çeken ve en çok rağbet gören bölgelerden biri haline getiriyor.

Çin de yıllardır en çok ziyaret edilen destinasyonlardan biriydi ancak Covid-19 salgını sırasında sıkı giriş koşullarının getirilmesinden bu yana ülkeye gelen ziyaretçi sayısı önemli ölçüde düştü. 2019'da 65,7 milyon olan ziyaretçi sayısı 2023'te 35,5 milyona geriledi.

euronews

LMLM

LM