Avrupa
Giriş Tarihi : 05-07-2024 12:43

AB, Çin'in elektrikli araçları için ekstra gümrük vergisini yürürlüğe koydu

AB, Çin'in elektrikli araçları için ekstra gümrük vergisini yürürlüğe koydu

Çin yapımı elektrikli araçlar, 5 Temmuz itibariyle Avrupa Birliği pazarına getirildiklerinde ek gümrük vergilerine tabi olacak.

Avrupa Komisyonu, Çin yapımı bataryalı elektrikli otomobillere yüksek gümrük vergileri uygulama kararını "derhal geçerli olmak üzere" onayladı.

Karar doğrultusunda, 5 Temmuz itibariyle Çin'in elektrikli araçları Avrupa Birliği (AB) pazarına getirildiğinde ek gümrük vergilerine tabi olacak.

Söz konusu kararın Pekin ile ilişkileri yeniden gözden geçirtecek seviyede etkileri olacağı öngörülüyor.

Haziran ayının başında yapılan ticaret soruşturması kapsamında, Çin hükümetinin, elektrikli araç üreticilerine bütün tedarik zinciri aşamalarında sübvansiyon sağladığı tespit edilmişti.

Soruşturmanın ön sonuçlarında, sübvansiyonların çok yanıltıcı olduğu ve bunlara karşı koymak için ekstra tarifelere ihtiyaç duyulduğu belirtilmişti.

Yetkililer, bataryaları üretmek için gereken hammaddelerin çıkarılmasından bitmiş ürünleri Avrupa'ya getirmek için kullanılan nakliye hizmetlerine kadar her yerde kamu parasının tespit edildiğini ifade etmişti.

Yüksek miktarlardaki devlet yardımları, Çinli üreticilerin elektrikli araçlarını, çok yüksek enerji ve işçilik maliyetlerine rağmen daha düşük fiyatlara satışa çıkarmalarını sağlıyor.

Avrupa Komisyonu'na göre, bu fiyat farkı Çin yapımı elektrikli araçların ithalatında hızlı bir artışa neden oldu. 2020'de yüzde 3.9 olan pazar payı 2023 sonunda yüzde 25'e yükseldi.

Komisyon, bu düşük maliyetli ithalatların, Avrupa'daki şirketler için sürdürülemez kayıplara yol açabileceğini belirtiyor.

Ayrıca 12 milyondan fazla doğrudan ve dolaylı istihdamı riske atabilecek bir "ekonomik zarar tehdidi" oluşturduğu uyarısı yapılıyor.

Bu nedenle, devlet yardımlarının sağladığı avantajı dengelemek için vergi tarifeleri oluşturuldu.

Perşembe günü yayınlanan karar ile şirketlere, yıllık ciroya ve alınan devlet yardımlarının şüpheli miktarına göre hesaplanan farklılaştırılmış ekstra vergiler öngörüyor. Bu ekstra vergiler mevcut yüzde 10 oranındaki vergi rakamlarına eklenecek.

Ticari soruşturmada işbirliği yapan ve yapmayan şirketlere uygulanan vergi miktarları ise değişiklik gösteriyor. Bazı şirketlere yapılacak ekstra vergi tarifeleri ise aşağıdaki gibi:

  • BYD Otomotiv: yüzde 17.4
  • Geely Otomotiv: yüzde 19.9
  • SAIC Otomotiv: yüzde 37.6
  • Soruşturmada işbirliği yapan ancak bireysel olarak örneklenmeyen diğer elektrikli araç üreticileri: yüzde 20.8
  • İşbirliği yapmayan diğer elektrikli araç üreticileri: yüzde 37.6

Söz konusu tedbirler şimdilik geçici olurken, gümrük yetkilileri Çinli ihracatçılardan nakit yerine banka teminatı talep edecek.

Üye devletler iki hafta içinde ilk oylamayı yapacak ancak bu oylama bağlayıcı olmayacak. Sadece siyasi ilişkilerin test edilmesi için gerçekleştirilecek.

Bu tarifeler, önümüzdeki Kasım ayında nihai bir karar alınana kadar yürürlükte kalacak ancak isteyen ülkeler bu kararı nitelikli çoğunlukla engelleyebilecek.

Almanya ve Macaristan karara karşı çıkması muhtemel ülkeler arasında yer alsa da, engelleme girişimi için gereken "en az 15 üye devlet" sayısına ulaşamayabilir.

Öte yandan, Brüksel ve Pekin, gümrük vergilerinin kalıcı olarak uygulanmasını önleyebilecek olası çözümleri masaya yatıracak.

Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, "Karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm için Çin ile yoğun temaslarımız devam ediyor. Soruşturmamızın müzakere edilmiş herhangi bir sonucunun Avrupa Birliği'nin endişelerini açıkça karşılaması ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına uygun olması gerekiyor," diye konuştu.

Yine de bir ilerleme kaydedileceğine dair umutlar düşük. Pekin, soruşturmayı "sözde devlet yardımlarını yapay olarak kurgulanmış abartılı bir koruma" olarak nitelendiriyor.

Pekin yönetimi, "Çinli şirketlerin meşru haklarını ve çıkarlarını sıkı bir şekilde savunmak için gerekli tüm önlemleri alacağını" belirtti.

Geçtiğimiz ay Çin Ticaret Bakanlığı, AB'den gelen domuz eti ithalatına yönelik bir anti-damping soruşturması başlatmış, bu da misillemelerin başlangıcı olarak değerlendirilmişti.

euronews

LMLM

LM