Avrupa
Giriş Tarihi : 12-05-2023 09:56   Güncelleme : 12-05-2023 09:59

AİHM'den Fransa'ya göçmen bebek mahkumiyeti

AİHM'den Fransa'ya göçmen bebek mahkumiyeti

AİHM, Fransa’nın iki davada da AİHS’nin 3. maddesi dışında özgürlük ve güvenlik hakkıyla, gözaltı süreleriyle ilgili 5. maddenin 1. ve 4. fıkralarını da ihlal ettiğine hükmetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), aralarında bebeklerin de bulunduğu yaşı küçük göçmenleri gözaltı merkezlerinde tuttuğu için Fransa’yı mahkum etti.

AİHM, Fransa aleyhine konuyla ilgili açılan iki davayı bugün karara bağladı.

Strasbourg mahkemesi, ilk başvuruda Gineli bir göçmen kadını, 2021 yılı ocak ayında 7,5 aylık oğluyla sınır dışı etmeden önce 9 gün boyunca Metz kentindeki gözaltı merkezinde tuttuğu gerekçesiyle Paris’in “insan hakları ihlalinde bulunduğuna” hükmetti.

AİHM, Fransa’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) kötü muamele ve işkencenin yasaklanmasıyla ilgili 3. maddesini ihlal ettiği görüşüne vardı. Karar gereği Fransa, başvuru sahiplerine 19 bin euro tazminat ödeyecek.

Fransa, Gineli anne ve oğlunu gözaltı merkezinde tuttuktan sonra Dublin Sözleşmesi uyarınca İspanya’ya sınır dışı etmişti.

Dublin Sözleşmesi, AB üyesi ülkeye, yine başka bir AB üyesi ülkeden kaçak göçmen geldiğinde, “geri kabul anlaşması” uyarınca ilgili ülkenin gerekli izinleri olmayan göçmeni AB’de ilk ayak bastığı ülkeye geri göndermesini ve geri göndereceği ülkenin de bunları kabul etmesini zorunlu kılıyor.

AİHM başka bir davada Angolalı bir anneyi 8 aylık, 6 ve 8 yaşlarındaki üç çocuğuyla Metz kentindeki gözaltı merkezinde 2020 yılında Portekiz’e sınır dışı etmeden önce 10 gün süreyle tutan Fransa’yı mahkum etti.

Fransa’nın AİHS’nin 3. maddesini ihlal ettiğine hükmeden AİHM, Paris’in 8 bin euro maddi tazminat ödemesini kararlaştırdı.

AİHM, Fransa’nın iki davada da AİHS’nin 3. maddesi dışında özgürlük ve güvenlik hakkıyla, gözaltı süreleriyle ilgili 5. maddenin 1. ve 4. fıkralarını da ihlal ettiğine hükmetti.euronews

LMLM

LM