DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-06-2024 10:23

Anket: 5 kişiden 4’ü iklim kriziyle daha fazla mücadele bekliyor

Anket: 5 kişiden 4’ü iklim kriziyle daha fazla mücadele bekliyor

Birleşmiş Millet Kalkınma Programı araştırmasına göre dünya çapında insanların yüzde 80'i hükümetlerin iklim konusunda daha güçlü adımlar atmasını istiyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) gerçekleştirdiği ve 75.000 kişinin katıldığı iklim krizine ilişkin küresel ankete göre, her beş kişiden dördü ülkelerinin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki taahhütlerini güçlendirmesini istiyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Oxford Üniversitesi ve GeoPoll tarafından yapılan ve Perşembe günü yayınlanan “Dünya Halklarının İklim Oylaması 2024” anketinde, dünya nüfusunun yüzde 87'sini temsil eden 77 ülkedeki insanlara rastgele telefon görüşmeleri yoluyla 15 soru yöneltildi.

Anketin en önemli bulgusu, katılımcıların yüzde 80'inin hükümetlerinin küresel ısınmaya karşı mücadele çabalarını arttırmasını istemesi oldu.

Ankete göre, yüzde 89'luk bir oranla yoksul ülkeler daha fazla mücadele isteyen tarafta yer alıyor. Ancak, zengin G20 ülkelerinde de beklenti yüksek. Bu ülkelerdeki insanların da yüzde 76’sı iklim kriziyle daha fazla mücadele edilmesi gerektiğine inanıyor.

Dünyanın en büyük sera gazı yayıcıları olan Çin’de yüzde 73 ve Amerika Birleşik Devletleri'nde de (ABD) yüzde 66 ile katılımcıların çoğunluğu iklim eylemini destekliyor.

UNDP küresel iklim direktörü Cassie Flynn, "Dünya liderleri 2025 yılına kadar Paris Anlaşması kapsamındaki taahhütlerin bir sonraki turuna karar verirken, bu sonuçlar insanların cesur iklim eylemlerini her yerde desteklediğinin inkâr edilemez bir kanıtıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Temiz enerjiye hızlı geçişte en yüksek beklenti Çin halkında

Ankete katılan 77 ülkenin 62'sinde katılımcıların çoğunluğu fosil yakıtlardan temiz enerjiye hızlı bir geçişi desteklediklerini belirtti.

Temiz enerjiye hızlı bir geçiş için destek verme oranı, en büyük kömür üreticileri arasında yer alan Çin’de yüzde 80 olarak kaydedildi. ABD’de bu oran yüzde 54, Rusya'da ise ankete katılanların sadece yüzde 16'sı bu görüşü destekledi.

Küresel ısınmayla ilgili endişelerin de arttığını ortaya koyan ankete katılanların yüzde 56'sı haftada en az bir kez iklim değişikliği hakkında düşündüğünü vurguladı.

Türkiye, iklim konusunda en endişeli üçüncü ülke

Ankete katılanların yüzde 53’ü iklim değişikliği konusunda geçen yıla kıyasla daha endişeli olduğunu söylerken, daha az endişeli olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 15'te kaldı.

İklim kaygısında, Fiji yüzde 80 ile başı çekerken, onu yüzde 78 ile Afganistan, yüzde 77 ile üçüncü sırada olan Türkiye takip ediyor.

İklim korkularındaki en düşük artış yüzde 25 ile Suudi Arabistan'da görülürken, bu ülkeyi yüzde 34 ile Rusya, yüzde 36 ile Çek Cumhuriyeti takip ediyor.

Ankete katılanların üçte ikisinden fazlası (yüzde 69) küresel ısınmanın, nerede yaşayacakları veya çalışacakları ve ne satın alacakları gibi yaşam kararlarını etkilediğini söyledi.

UNDP Başkanı Achim Steiner, anket sonuçlarının bir fikir ortaklığı olduğunu vurgularken, vatandaşların ülke liderlerinden daha hızlı ve ilerici kararlar beklediğinin bir göstergesi olarak değerlendirdi.

“Vatandaşlar ülke liderlerinin hemen harekete geçmesini ve iklim kriziyle cesurca mücadele etmesini istiyor. Benzeri görülmemiş olan bu sonuçlar, şaşırtıcı düzeyde bir fikir birliğini ortaya koyuyor."

"Liderleri ve politika yapıcıları, özellikle ülkeleri bir sonraki iklim eylem taahhütlerini veya Paris Anlaşması kapsamındaki 'ulusal olarak belirlenmiş katkıları' geliştirirken, anketi dikkate almaya çağırıyoruz.”

Karbon salınımı yüksek olan ülkelerin vatandaşları iklim değişikliğiyle mücadeleyi daha çok destekliyor

Anket, dünyanın karbon salınımında başı çeken ülkelerin 20'sinde daha güçlü iklim eylemlerine destek verildiğini ortaya koydu. Bu destek ABD ve Rusya'da yüzde 66, Almanya'da yüzde 67, Çin'de yüzde 73, Güney Afrika ve Hindistan'da yüzde 77, Brezilya'da yüzde 85, İran'da yüzde 88 ve İtalya'da yüzde 93'e kadar çıktı.

Karbon salınımı en yüksek ülkelerden olan Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve ABD’de iklim taahhütlerini güçlendirmesi gerektiğini düşünen kadınların oranı, erkeklere göre 10 ila 17 puan daha fazla.

Bu fark en fazla Almanya'da görülürken; kadınlar erkeklere kıyasla yüzde 17 daha fazla iklim kararlarının güçlenmesini bekliyor. İklim değişikliğiyle mücadele edilmesi gerektiğini düşünen kadınların oranı yüzde 75, erkeklerin ise yüzde 58.

euronews

LMLM

LM