DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-09-2023 11:02

BM: Libya'da seldeki can kayıplarının büyük bir kısmı engellenebilirdi

BM: Libya'da seldeki can kayıplarının büyük bir kısmı engellenebilirdi

BM'ye bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü başkanı hava tahmini ve erken uyarı sistemlerinin etkin olmaması nedeniyle eyleme geçilememesinin felaketin büyüklüğüne büyük katkı yaptığını söyledi.

Birleşmiş Milletler, erken uyarı ve acil durum yönetim sistemlerinin düzgün çalışsaydı Libya'nın Derna kentinde sel nedeniyle meydana gelen ölümlerin çoğunun engellenebilir olduğunu açıkladı. 

BM'ye bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Başkanı Petteri Taalas, Cenevre'de gazetecilere verdiği demeçte, "Krizle boğuşan ülkede daha iyi işleyen bir koordinasyon olsaydı erken uyarı sistemleri çalışır ve acil durum yönetim güçleri de insanların tahliyesini gerçekleştirebilirdi. Bu sayede ölümlerin birçoğu yaşanmayabilirdi," ifadelerini kullandı.

Taalas, hava tahmini ve erken uyarı sistemlerinin etkin olmaması nedeniyle eyleme geçilememesinin felaketin büyüklüğüne büyük katkı yaptığını söyledi. Taalas ayrıca, ülkede yıllardır süren iç savaş nedeniyle meteorolojik gözlem ağının ve teknoloji altyapısının büyük oranda tahrip edildiğini vurguladı.

WMO Başkanı "Elbette maddi zararı tamamen önleyemeyiz ancak uygun hizmetleri sağlayarak can kayıplarını en aza indirebilirdik," ifadelerini kullandı.

 

5 bin 500 can kaybı, 9 binden fazla kayıp

Sel nedeniyle bildirilen ölü sayısı 5 bin 500'ü geçti. Sağlık yetkilileri kayıp sayısının 9 binin üzerinde olduğunu bildirirken Derna Belediye Başkanı Abdulmenam el Gaysi ölü sayısının üçe katlanabileceğini belirtti.

"Cesetleri çıkarma konusunda uzmanlaşmış ekiplere ihtiyacımız var," diyen el Gaysi enkaz altında ve sudaki çok sayıda ceset nedeniyle şehirde bir salgın patlak vermesinden endişelendiğini vurguladı.

Öte yandan çok sayıda ülke, kurtarma ekipleri, yiyecek, su, acil durum barınakları ve tıbbi malzeme yardımı sağlamak için harekete geçti.

İklim uzmanları felaketin şiddetinin, küresel ısınmasının etkileriyle birlikte ülkede yıllardır süren karışıklık içerisinde çürüyen altyapısıyla nedeniyle arttığını belirtiyor.

euronews

LMLM

LM