Türkiye
Giriş Tarihi : 06-07-2024 09:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Hollanda maçı için Berlin'e gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Hollanda maçı için Berlin'e gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan programını iptal ederek, EURO 2024 çeyrek final maçında A Milli Takıma destek olmak için Berlin'e gideceği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'ın Şuşa kentinde 5-6 Temmuz’da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Zirvesi programını iptal ederek, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) çeyrek final maçında A Milli Takıma destek olmak için Almanya'nın başkenti Berlin'e gitme kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Temmuz Cumartesi günü oynanacak Hollanda-Türkiye maçını stattan izleyecek.

A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, çeyrek final maçı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Almanya'ya davet etmişti.

Erdoğan gelemeyeceğini belirterek, "Burada birçok devlet işleri var ama adım adım takip ediyorum. Bugün de bütün heyecanımla yanınızdaydım. Bütün gönlümle sizleri kucaklıyorum," demişti.

'Bozkurt selamı' krizi

Erdoğan'ın bu kararı, Almanya ve Türkiye arasında büyüyen 'bozkurt selamı krizi' ardından geldi.

Almanya'da düzenlenen EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın son 16 turunda Türkiye, Avusturya ile karşı karşıya gelmiş ve 2-1'lik skor ile galibiyete ulaşmıştı. Son düdüğün ardından Demiral, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Ülkü Ocakları'yla özdeşleşmiş, "bozkurt selamı" olarak bilinen hareketi yapmıştı.

lmanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok" çıkışının ve UEFA'ya yaptırım çağrısında bulunmasının ardından Çarşamba günü Berlin'in Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Bugün ise Almanya Dışişleri Bakanlığı benzer bir adım atarak, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'i bakanlığa çağırdı.

Almanya Dışişleri sözcüsü, Büyükelçi'nin "bozkurt" selamı nedeniyle çağrıldığını doğruladı.

Türkiye'nin son 16 turunda mağlup ettiği Avusturya'da 2019 yürürlüğe giren "Sembol Yasası" kapsamında "bozkurt selamı" olarak bilinen hareket “aşırıcılık ve siyasal İslam ile mücadele” gerekçesiyle yasaklanmıştı.

euronews

LMLM

LM