DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-04-2023 13:13

E-sigara devi Juuls yüz milyonlarca dolar tazminat ödeyecek

E-sigara devi Juuls yüz milyonlarca dolar tazminat ödeyecek

Elektronik sigara (e-sigara) sektöründeki en büyük üreticilerden biri olan Juul Labs, gençler arasında elektronik sigara kullanımının artmasına katkıda bulunmaktan ötürü şimdiye kadarki en büyük çok eyaletli uzlaşmada altı ABD eyaletine toplamda 462 milyon dolar tazminat ödeyecek. 

New York Başsavcısı Letitia James ve California Başsavcısı Rob Bonta'nın ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma ile taraflar anlaşmaya vardı. Perakendeciler artık Juul ürünlerini tezgahların arkasına alacak ve tüm müşterilerin yaşı doğrulanmak zorunda olacak. 

35 yaşın altındaki insanların e-sigara kullanmayı bırakması hedefleniyor. Doğrudan veya dolaylı olarak gençleri hedefleyen pazarlama materyallerinin de önü kesilmek isteniyor.

New York savcılık ofisinden yapılan açıklamaya göre, "Reşit olmayanları sigara içmekten korumak ve önlemek için Juul'un pazarlama, satış ve dağıtım uygulamalarına mümkün olan en katı kısıtlamalar getirildi."

Başsavcı James şunları söyledi:

"Juul, bağımlılık yapan ürünleri küçüklere vererek ve onları ürünün zararsız olduğuna ikna ederek ülke çapında bir halk sağlığı krizine neden oldu. Bugün neden oldukları zararın bedelini ödüyorlar." 

New York eyaleti Juul'den gelen 113 milyon dolar ile reşit olmayan yaşta sigara içmeyi caydıran programları finanse edecek.

Açılan davada, Juul ürünlerini lise öğrencilerine doğrudan pazarlamakla suçlanıyordu. Lise birinci sınıf öğrencilerine ürünlerinin sigaradan daha güvenli olduğu anlatıldı.

Juul şirketi ise bu anlaşmanın, şirketin "tarihsel yasal zorluklarını tamamen çözmeye yaklaştığı ve gelecek için firmanın geleceğini güvence altına aldığı" anlamına geldiğini açıkladı. Şirketin gelirleri şu anda toplam 1 milyar doları aşmış durumda. 

Bir Juul sözcüsü CNN'e verdiği demeçte, "Artık ürün teknolojimizin ve bilimsel temelimizin değerini ve etkisini en üst düzeye çıkarmak için ileriye dönük yolumuza daha da fazla odaklanacağız."

Sağlık sorunlarında büyük artış oldu

New York Şehri lise öğrencileri arasında e-sigara kullanımı, Juul'un lansmanından bir yıl önce 2014'te yüzde 8'den 2018'de yüzde 23,5'e yükseldi ve açıklamaya göre elektronik sigara ile ilgili hastalıklar nedeniyle 2 bin 500 hastaneye yatış gerçekleşti. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden araştırmacılara göre, ABD'de yaklaşık 2,5 milyon ortaokul ve lise öğrencisi 2022'de e-sigara kullandı.

2022 Ulusal Gençlik Tütün Araştırması'na verilen yanıtlara göre de lise öğrencilerinin yüzde 14'ü ve ortaokul öğrencilerinin yüzde 3,3'ü son 30 gün içinde e-sigara kullandığını bildirdi. Bunların yüzde 42,3'ü sık kullandığını, yüzde 27,6'sı ise günlük kullandığını bildirdi.

Diğer eyaletler de bu anlaşmadan 8 yıllık süre içinde ödenecek olan belli miktarda bir para alacak. Örneğin Kaliforniya 175,8 milyon dolar, Illinois 67,6 milyon dolar, Massachusetts 41,7 milyon dolar, Colorado 31,7 milyon dolar, New Mexico 17 milyon dolar ve Columbia Bölgesi 15 milyon dolar alacaklar.

Geçen yaz FDA, Juul ürünlerinin ABD pazarından kaldırılması kararını almıştı. Mahkeme bu kararı geçici olarak engelledi ve bu nedenle ürünler ülkede hala satılabiliyor.

LMLM

LM