Avrupa
Giriş Tarihi : 15-04-2023 08:30

Fransa'da emeklilik yaşı yükseltildi

Fransa'da emeklilik yaşı yükseltildi

Fransa Anayasa Mahkemesi, ülkede geniş tartışma yaratan emeklilik reformunun önemli kısımlarını onayladı.

Anayasa Mahkemesi, yasal emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkartılması da dahil olmak üzere yasanın önemli bir bölümü onayladı.

Mahkeme bununla birlikte, bir "kıdem endeksi" oluşturulması gibi yasada öngörülen bazı bölümlerin ise reddedilmesini kararlaştırdı.  Muhalefet partilerininin yasanın kabulü için referandum düzenlenmesi yolundaki talep yine reddedildi.

Anayasa Mahkemesi'ne yasayla ilgili referandum yapılması talesiyle ilgili ikinci itirazla ilgili kararın ise 3 Mayıs'ta açıklanacağı duyuruldu.

Hükümetin, sosyal güvenlik sistemlindeki zararları gerekçe göstererek Meclis'ten oylama yapmadan kabul ettiği yasa, ülkede genelinde yoğun tepkilere yol açıyor.

Sendikalar, hükümeti protesto etmek için son bir aydır grev ve gösteriler düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'nun 15 gün içinde imzalamasının ardından resmi gazetede yayınlananacak yasa resmen yürürlüğü gerecek.

Sendikalar, Anayasa Mahkemesi yasayı onaylasa bile gösteri ve grevlerini sürdürecekleri tehdidinde bulunuyordu. Sendikalar akşam saatlerinde yaptıkları ortak açıklamada Macron'a yasayı imzalamaması çağrısında bulundu. 

Bu arada Anayasa Mahkemesi'nin kararından önce Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada karar ne olursa olsun Macron'un gelecek salı günü sendika liderleri ile görüşmek istediği bildirildi.

Macron, geçen ay sendikaların görüşme çağrısını kabul etmemiş ve muhatap olarak Başbakan Elisabeth Borne'u göstermişti.   

Bu arada Borne, Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından yaptığı açıklamada, "ne kazanan ne de kaybeden var" diyerek görüşlerini özetledi. Hükümet daha önce yaptığı bir açıklamada, yasanını 1 Eylül'de yürürlüğe gireceğini duyurmuştu. 

Aşırı solcu siyasetçi Jean-Luc Melenchon, Anayasa Mahkemesi'nini kararına tepki göstererek, grev ve gösterilerin devam etmesi çarısında bulundu. 

Aşırı sağcı lider Marine Le Pen ise Twitter'dan yaptığı paylaşımda "emeklilik reformunun siyasi kaderinin kesin olarak belirlenmediği" görüşünü dile getirerek, seçmenlere bir sonraki seçimde reforma karşı çıkanları destekleme ve bu sayede yasanını rafa kalkması için gereklı adımı atmaları çağrısı yaptı.euronews

LMLM

LM