GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-09-2022 12:00

Geri dönülemez noktadayız; Dünyada kurarklı ve seller devam edecek.

Geri dönülemez noktadayız; Dünyada kurarklı ve seller devam edecek.

Dünya Meteoroloji Örgütü, Pasifik'te okyanus yüzey sıcaklıklarının soğuması anlamına gelen La Nina fenomeninin en az yıl sonuna kadar devam edeceğini açıkladı. Son 3 yıldır yaşanan La Nina koşullarının sıcaklık ve yağışları etkileyerek dünyanın çeşitli bölgelerinde kuraklık ve sel felaketlerini şiddetlendireceği bildirildi.

Birleşik Milletler'in meteoroloji ajansı Dünya Meteoroloji Örgütü'nden (DMÖ) çarşamba günü yapılan açıklamada, son haftalarda alize rüzgarlarının artmasıyla Ekvator bölgesinde Doğu ve Orta Pasifik Okyanusu'ndaki La Nina koşullarının güçlendiği belirtildi.

Açıklamada, La Nina koşullarının bu yıl da devam etmesiyle üst üste 3 yıl boyunca La Nina yaşanmış olacağı ve böyle bir durumun bu yüzyılda ilk kez görüleceği ifade edildi.

DMÖ, bu üç yıllık soğuma durumunun küresel ısınmanın duracağı anlamına gelmeyeceğinin altını çizdi.

DMÖ Genel Sekreteri Petteri Taalas, "Üç yıl üst üste La Nina olayına tanık olmak nadir bir durumdur. Bunun soğutucu etkisi geçici olarak küresel sıcaklık artışını yavaşlatabilir ancak uzun vadede ısınma eğilimini durdurmayacak ya da tersine çevirmeyecek." ifadelerini kullandı. 

La Nina, ısınmaya neden olan El Nino'nun aksine, Ekvator Pasifik'in dünya çapında hava durumunu değiştiren bölümlerinin doğal ve döngüsel bir şekilde soğumasını ifade eden bir terim. Bu fenomen özellikle rüzgar ve yağışlar nedeniyle oluşuyor. 

La Nina genellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin batısında orman yangınları, yağış azlığı ve Atlantik kasırgalarına neden olurken Orta ABD'de tarımsal kayıplara yol açıyor.

LMLM

LM