Yunanistan
Giriş Tarihi : 17-10-2022 10:37   Güncelleme : 17-10-2022 11:29

Girit Adası'nda sel felaketinde bir kişi öldü, 3 kayıp var

Girit Adası'nda sel felaketinde bir kişi öldü, 3 kayıp var

Girit Adası'nda etkili olan aşırı yağışın yol açtığı sel felaketinde 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişinin kayıp durumda olduğu belirtildi.

Yunanistan'ın en büyük adası Girit'in Kandiye kentinde şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel felaketinde cadde ve sokaklar göle döndü, yüzlerce ev ve iş yeri de sular altında kaldı.

Kandiye'deki Malevizi Belediyesi'ne bağlı Agia Pelagia bölgesinde aracı sürüklenen ve dışarı çıkamayan 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı. Ayrıca 1'i çocuk olmak üzere toplam 3 kişinin de kayıp olduğu belirtildi. Kayıp şahısların aranması için havadan ve karadan arama çalışmaları sürdürülürken, havalanan kurtarma helikopterinin kötü hava şartları nedeniyle acil iniş yaptığı öğrenildi. Kandiye Belediyesi, kullanıma uygun tüm yolların ambulans, itfaiye ve acil durum araçları dışındaki araçlara kapatıldığını duyurdu.

Selden etkilenen Kandiye Uluslararası Havalimanında da operasyonlar durduruldu. Havaalanı yetkilileri, uçuşların ne zaman başlayacağının belirsiz olduğunu aktardı.

Yunan Meteoroloji Enstitüsünden yapılan açıklamada, yağışın 12 saat boyunca devam edebileceğini ve halkın gerekmedikçe dışarı çıkmaması gerektiğini belirtildi. Yağışların adanın doğusunda etkili olacağı, Resmo ve Hanya şehirlerinin de büyük risk taşıdığının altını çizildi. 

LMLM

LM