Avrupa
Giriş Tarihi : 03-07-2024 11:59

Hollanda'da Dick Schoof ülkenin yeni başbakanı oldu

Hollanda'da Dick Schoof ülkenin yeni başbakanı oldu

Hollandalı seçmenlerin sandık başına gitmesinden 7 ay sonra Dick Schoof ve kabinesi, Lahey yakınlarındaki Huis Ten Bosch Sarayı’nda Kral Willem Alexander'ın huzurunda yemin ederek görevine başladı.

Hollanda'nın eski istihbarat başkanı, ülkenin yeni Başbakanı Dick Schoof, Salı günü yemin ederek görevine başladı.

Hollandalı seçmenlerin sandık başına gitmesinden 7 ay sonra Schoof ve kabinesi, Lahey yakınlarındaki Huis Ten Bosch Sarayı’nda Kral Willem Alexander'ın huzurunda yemin etti.

67 yaşındaki yeni başbakan, Hollanda'nın "şimdiye kadarki en katı" göç politikasını uygulama sözü veren, 4 partiden oluşan geniş katılımlı sağ koalisyon hükümeti kabinesine liderlik edecek.

Schoof, 14 yıl başbakanlık yapan ve 26 Haziran'da NATO Genel Sekreterliğine atanan Mark Rutte'den görevi devraldı.

Schoof ayrıca, yeni koalisyonun ülke tarihinin en katı iltica ve göç politikalarını "kararlı bir şekilde" uygulayacağı sözünü verdi.

Hollanda'da geçen Kasım ayında yapılan seçimin ardından sonra başlayan müzakereler yedi aydır devam ediyordu.

Seçimden zaferle çıkan aşırı sağcı Wilders, gergin geçen koalisyon müzakerelerinin sekteye uğramaması için başbakanlık koltuğundan vazgeçmek zorunda kalmıştı.

Koalisyon üyesi partilerin liderleri daha önce eski istihbarat direktörünün ismi üzerinde uzlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Koalisyonda Geert Wilders'in aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV), Dilan Yeşilgöz-Zegerius liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Yeni Sosyal Sözleşme Partisi (NSC) ve Çiftçi Vatandaş Hareketi Partisi (BBB) yer alıyor. 

Wilders'in aşırı sağcı partisi yeni hükümette ticaret ve göç de dahil olmak üzere kabinedeki 15 bakanlıktan beşini aldı.

 

Dick Schoof Kimdir?

67 yaşındaki yeni Başbakan Dick Schoof, başbakanlık görevine getirilmeden önce Güvenlik ve Adalet Bakanlığı'nda en üst düzey devlet memuru olarak görev yapıyordu.

Schoof, bir dönem Hollanda Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi'nin başkanlığı görevini de yürütmüştü. 

Wilders'in aşırı sağcı partisi yeni hükümette ticaret ve göç de dahil olmak üzere kabinedeki 15 bakanlıktan beşini aldı.

euronews

LMLM

LM