Yunanistan
Giriş Tarihi : 24-06-2024 10:59

İdra adasında orman yangınına yol açan 13 kişi mahkemeye çıktı

İdra adasında orman yangınına yol açan 13 kişi mahkemeye çıktı

Şüpheliler, suçlu bulunmaları halinde 20 yıla kadar hapis cezası ile 200.000 euro civarında bir para cezasıyla da karşı karşıya kalabilecekler.

Yunanistan'ın turizm noktalarından biri olan İdra (Hydra) Adası'ndaki yatlarından havai fişek fırlattıkları iddia edilen 13 kişi Pazar günü Pire'de mahkemeye çıktı.

Yunanistan'da Cuma günü akşam saatlerinde Persefoni isimli bir yattan atılan havai fişek, adada orman yangınına sebep olmuştu.

Soruşturma hakimi tarafından göz altına alındıkları Çarşamba günü ifadelerine başvurulan şüpheliler, suçlu bulunmaları halinde 20 yıla kadar hapis cezası ile 200.000 euro civarında bir para cezasıyla da karşı karşıya kalabilecekler.

Çıkan yangın itfaiyeciler tarafından söndürülse de çam ormanının bir kısmı küle dönmüştü.

Kazak uyruklu 17 kişilik bir grup tarafından kiralanan yata, yetkililer tarafından el konuldu.

İdra Belediye Başkanı Giorgos Koukoudakis, yangınla mücadele çalışmalarını iyileştirmek ve yangınlara erişim için daha fazla yolun inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Ülkedeki yangınlar genellikle aşırı sıcaklar ve hızlı rüzgarlardan kaynaklansa da, kundakçılar hala problem teşkil ediyor.

Yunanistan geçtiğimiz yıl, hem kasıtlı hem de ihmalkarlık kaynaklı kundakçılık cezalarını önemli ölçüde arttırmıştı. Yeni yasalar 200.000 euroya kadar para cezası ve 20 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Yunanistan Sivil Savunma Bakanı Vassilis Kikilias geçtiğimiz hafta "en küçük ateş bile hızla büyük bir yangına dönüşebilir" diyerek yanlışlıkla orman yangınlarına sebep olunmaması konusunda uyarıda bulunmuştu.

Cumartesi günü yüzlerce itfaiyeci hem Yunanistan'ın adalarında hem de anakarada orman yangınlarıyla mücadele etti.

55 yaşındaki bir gönüllü itfaiyeci, Mora yarımadasının güneyindeki İlia bölgesinde çıkan yangınla mücadele ederken aldığı yaralar nedeniyle hastanede hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz hafta da Atina'nın Kitsi banliyösünde çıkan ve yetkililerin kundakçılıkla ve beklenenden önce gelen Haziran ayı sıcak dalgasının sebep olduğu orman yangınının ardından bölge tahliye edilmek zorunda kalmıştı.

euronews

LMLM

LM