Avrupa
Giriş Tarihi : 25-05-2023 09:00

İlahiyatçı Tarık Ramazan yargılandığı tecavüz davasından beraat etti

İlahiyatçı Tarık Ramazan yargılandığı tecavüz davasından beraat etti

İlahiyatçı Tarık Ramazan, İsviçre'de yargılandığı tecavüz davasından beraat etti. Mahkeme Ramazan'a tazminat ödenmesine karar verdi.

Mısır asıllı İsviçreli İlahiyat profesörü Tarık Ramazan, hakkında "tecavüz ve cinsel ilişkiye zorlama" suçlamasıyla açılan davadan beraat etti. 

İsviçre'de yargılandığı mahkeme, çarşamba günü Ramazan hakkında, kendisine yöneltilen suçlamalara ilişkin delil yetersizliğinden dolayı beraat kararı verdi.

Mahkeme ayrıca Cenevre Eyaleti'nin Ramazan'a 154 bin euro tazminat ödemesine hükmetti. 

Davacı taraf derhal temyize gidileceğini duyurdu. Cenevre savcılığı tarafından geçtiğimiz hafta yarısı kesin olmak üzere üç yıl hapis cezası talep edilmişti.

Ramazan, Fransa'da da benzer suçlamalarla yargılanıyordu. 

Hakkındaki suçlamaların tümünü reddeden Ramazan, kendisine "tuzak" kurulduğunu savunuyordu. 

'Brigitte' takma adını kullanan davacı, Ramazan'ın 2008 yılında kendisini bir otel odasında cinsel ilişkiye zorladığını ve kendisine şiddet uyguladığını iddia ediyor. Brigitte ilk şikayetini Nisan 2018'de yapmıştı.

Tarık Ramazan kimdir?

Mısır'da Müslüman Kardeşler cemiyetinin kurucularından biri olan Hasan El Benna'nın torunu olan Tarık Ramazan, doktora derecesini Cenevre Üniversitesi'nde dedesi üzerine hazırladığı tezle aldı.

Avrupalı seküler çevrelerde siyasal İslam'ı desteklemekle eleştirilen Ramazan 2017 yılına kadar Oxford Üniversitesi'nde modern İslam çalışmaları profesörü olarak görev yapıyor Katar ve Fas'ta misafir profesör olarak dersler veriyordu.

Ramazan, "Mee too" hareketinin en popüler olduğu dönemde Fransa'da hakkında çıkan tecavüz iddiaları sonrası görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.euronews

LMLM

LM