ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 25-06-2024 10:00

İsrail, Lübnan'ı fosfor bombasıyla vurdu

İsrail, Lübnan'ı fosfor bombasıyla vurdu

Hizbullah ve İsrail arasındaki gerilim giderek tırmanıyor. İsrail'in, saldırılarını bir üst boyuta taşıdığı ve Lübnan'ın güneyindeki sınır bölgesini yasaklı beyaz fosfor bombasıyla vurduğu ön sürüldü.

Bombalar patladı, alevler dört bir yanı sardı. Dumanlar gökyüzüne yükseldi. İsrail, Lübnan'a bu sefer de fosfor bombasıyla saldırdı.

Hizbullah ve İsrail arasındaki gerilim de giderek daha da tırmanıyor. İsrail ordusunun sınır bölgesindeki Hiyam beldesini ve Marcayun ilçesini beyaz fosfor içeren topçu atışlarıyla hedef aldığı öne sürüldü. İsrail topçu birliklerinin Hora bölgesini de ağır topçu atışlarıyla vurduğu aktarıldı.

İsrail'in bölgeyi vurmasının ardından Lübnan'ın güneyindeki farklı bölgelerinde dumanların yükseldiği görüldü.

İsrail yaptığı açıklamada, Hizbullah'a ait hedefler ve gözetleme noktalarının savaş uçaklarıyla bombalandığını duyurdu.

Hizbullah da Lübnan-İsrail sınırındaki çiftliklerde İsrail mevzilerini hedef alan üç saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. Saldırıların, yangınlara ve altyapının tahrip olmasına neden olduğu belirtildi.

Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Hizbullah ile çatışıyor. Lübnan ile İsrail arasında "mavi hat" olarak tabir edilen sınır hattında son haftalarda gerginlik tırmanıyor.

cnnturk

LMLM

LM