Avrupa
Giriş Tarihi : 10-07-2024 12:16

Macron, Fransa Başbakanı Attal'dan görevde kalmasını istedi

Macron, Fransa Başbakanı Attal'dan görevde kalmasını istedi

Cumhurbaşkanı Macron'un çağrısı ile erken genel seçimlere giden Fransa'da seçmenler, sol, merkez ve aşırı sağ arasında bölünürken hükümetin kurulmasının haftalar alabileceği öngörülüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Pazartesi günü Başbakan Gabriel Attal'ın istifasını reddetti.

Macron hiçbir ittifak ve partinin hükümeti kurmak için çoğunluğu sağlayamadığı erken genel seçimlerin ardından Attal'ın istifa mektubunu reddederek, istikrar sağlanana kadar görevde kalmasını talep etti.

Fransa’da sol ittifak Yeni Halk Cephesi’nin (NFP) sürpriz bir şekilde birinci geldiği genel seçimlerin ikinci turunun sonuçlarına göre, Cumhuriyet İçin Hep Birlikte (Ensemble) ittifakı ikinci sırayı aldı.

İlk turda büyük bir çıkış yakalayan aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) ise seçimlerin ikinci turunu üçüncü sırada bitirdi.

Fransa'da seçmenler sol, merkez ve sağ arasında bölünürken hükümetin kurulmasının haftalar alabileceği öngörülüyor.

Ipsos'un yaptığı çıkış anketlerine göre yeni oluşacak Fransız Ulusal Meclisi’nde sol ittifak NFP 171 ila 187 koltuk, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un merkez sağ "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakı 152 ila 163 koltuk, ilk turda büyük bir çıkış yakalayan aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) 134 ila 152 koltuk ve merkez sağ Cumhuriyetçiler 63 ila 68 arasında koltuğa sahip olacak.

"Yeni Halk Cephesinden bir başbakanımız olacak"

Pazar günü resmi X hesabından paylaşım yapan sol ittifak NFP üyesi Boyun Eğmeyen Fransa'nın (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon, "Yeni Halk Cephesinden bir başbakanımız olacak” dedi.

Melenchon ayırca, Fransa’nın “Filistin Devleti'ni” en kısa sürede tanıyacağını duyurmuştu.

Öte yandan aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin lideri Jordan Bardella ve destekçileri ise, ikinci turdan çıkan yenilgiyi, 2027'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine kendilerini hazırlayacak bir zafer olarak değerlendiriyor.

RN lideri Jordan Bardella Pazar günü sandık çıkış anketinin açıklanmasından yarım saat sonra yaptığı konuşmada "Ulusal Birlik, bugün tüm tarihindeki en önemli atılımı gerçekleştirdi” açıklamasında bulunmuştu.

Partisinin yenilgisinden "Cumhuriyetçi Cepheyi" sorumlu tutan Bardella, Cumhuriyetçi Cephe’yi "Fransızların farklı bir politikayı özgürce seçmesini her türlü yolla engellemeyi amaçlayan doğal olmayan siyasi ittifak" olarak tanımlamıştı.

euronews

LMLM

LM