TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 05-07-2024 12:06   Güncelleme : 05-07-2024 12:08

Microsoft'a çalışanlara yönelik ayrımcılık iddiaları nedeniyle ceza

Microsoft'a çalışanlara yönelik ayrımcılık iddiaları nedeniyle ceza

Küresel yazılım şirketi, 'temel izin' haklarına ilişkin olarak çalışanlarına ayrımcılık yaptığı iddiasıyla suçlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli yazılım şirketi Microsoft, çalışanlarına izin hakları konusunda ayrımcılık yaptığı iddiaları nedeniyle bir süredir zor günler geçiriyor.

Teknoloji devi, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Sivil Haklar Departmanı ile Perşembe günü 14.4 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı.

Anlaşmanın mahkeme tarafından da onaylanması halinde, Sivil Haklar Departmanı tarafından uzun yıllar boyunca yürütülen soruşturma sonuca kavuşmuş olacak.

Sivil Haklar Departmanı, ebeveynlik, engellilik, hamilelik ve aile bakımını kapsayan izin haklarını kullanan çalışanların daha düşük ikramiye ve olumsuz performans değerlendirmesi ile karşılaştıklarını iddia ediyordu.

Departman, Microsoft'un bu ayrımcılığı önlemek için "yeterli önlemi" almadığını belirtiyor.

Kaliforniya'daki kurum, işverenlere çalışanların izin kullanma hakkına müdahale etme izni verilmediğini hatırlattı.

Kaliforniya Sivil Haklar Departmanı direktörü Kevin Kish, "İster yeni doğan bir çocuğa bakmak ister kendi sağlığınızla ilgilenmek için olsun, çalışanlar genellikle iş yerindeki sonuçlardan endişe etmeden izin alma hakkına sahip," dedi.

"Microsoft, çalışanlarını korumalı izin kullandıkları için cezalandırdığı iddiasıyla, kendilerine ya da ailelerine bakmaları gerektiğinde çalışanlarını desteklemekte başarısız oldu," diye ekledi.

Uzlaşılan anlaşmadaki 14.4 milyon dolarlık rakamın büyük bir kısmı doğrudan işçilere gönderilecek.

Microsoft'tan yapılan açıklamada, iddialar yalanlanarak, "çalışanlarımızı dinlemeye, öğrenmeye ve desteklemeye devam edeceğiz," denildi.

Önerilen uzlaşmanın bir parçası olarak Microsoft, yönetici eğitimi de dahil olmak üzere gelecekte çalışanlara yönelik ayrımcılığı önlemek için güncellenmiş yeni adımlar atacak.

Dışarıdan bir danışmanın şirketin uyumluluğunu izleyeceği ve raporlayacağı belirtildi.

Her çalışan 1.500 dolar tutarında bir taban ödeme alacak. Çalışanlara, maaş ve çalışma süresi gibi faktörlere bağlı olarak daha fazla ödeme yapılabilecektir.

Eyaletin sivil haklar departmanına göre, Microsoft'un dünya çapında 221.000 çalışanı bulunuyor. Çalışanların 7.000'i ise Kaliforniya'da görev yapıyor.

Sivil haklar departmanı, kaç çalışanın ödeme alabileceğine dair ise bir tahminde bulunmadı.

euronews

LMLM

LM