Ελληνικά
Giriş Tarihi : 23-03-2024 15:33

Nίκη για τον Παναθηναϊκό, 89-81 την Μπαρτσελόνα

Η ομάδα του Αταμάν αν και βρέθηκε ακόμη και στο -16 έθεσε νοκ-άουτ τους Καταλανούς, πατώντας γερά στη 2η θέση...

Πραγματοποιώντας ένα ονειρικό δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη με 89-81 επί της Μπαρτσελόνα το βράδυ της Παρασκευής στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι», αν και βρέθηκαν ακόμη και στο -16 (24-40 στο 16΄) απέναντι στους Καταλανούς, μεταμορφώθηκαν και πετυχαίνοντας 55 πόντους στο β΄ μέρος, υποχρέωσαν τους Καταλανούς στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Αταμάν βελτίωσε το ρεκόρ της στο 20-11 και έπιασε τους Ισπανούς στη δεύτερη θέση (το ίδιο ρεκόρ έχει και η Μονακό).

Μάλιστα ο Παναθηναϊκός έγινε φαβορί για τη 2η θέση, καθώς αν και δεν κάλυψε τη διαφορά των 8 πόντων από την ήττα του στη Βαρκελώνη, υπερέχει στο goal average, όπως και στην τριπλή ισοβαθμία με τη Μονακό.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Σλούκας. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» έδωσε ρεσιτάλ σε εκτέλεση, οργάνωση και δημιουργία, τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα (2/5 τρίποντα, 4/4 δίποντα).

Πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους ήταν ο Κέντρικ Ναν, ενώ 19 πόντους και 10 ριμπάουντ μέτρησε ο Ντίνος Μήτογλου.

Από τους Καταλανούς ξεχώρισαν με 13 πόντους οι Γιαν Βέσελι και Γουίλι Ερνανγκόμεθ.

Η νωχελική εκκίνηση του Παναθηναϊκού, έδωσε «αέρα» στην Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο, με τους Καταλανούς να βασίζονται στον γρήγορο ρυθμό και στην κυριαρχία τους στις ασίστ, ελέγχοντας τον αγώνα (11-19 στο 8΄), πριν ο Ναν πάρει… μπροστά και φτάνοντας τους 9 πόντους μειώσει σε 20-23 στο 10΄.

Τα «πράσινα» λάθη και τα αμυντικά κενά, καταδίκασαν τους «πράσινους» στη δεύτερη περίοδο και από το υπέρ τους 24-23 στο 12΄ δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 0-17, βλέποντας τους φιλοξενούμενους να γράφουν στο 16΄ το 24-40.

Ο Σλούκας προσπάθησε να «δέσει» την άμυνα, τη στιγμή που ο Αταμάν έκανες διαδοχικές αλλαγές ψάχνοντας τη «χρυσή» πεντάδα, αλλά η αντίδραση δεν ήρθε ποτέ και η Μπαρτσελόνα πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (34-46).

Από τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως, η άμυνα του Παναθηναϊκού άρχισε… υπερωρίες και με τους Σλούκα, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ στην πεντάδα ήρθε η ανατροπή. Το «τριφύλλι» πάτησε στα πόδια του και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (44-50 στο 24΄, 51-54 στο 27΄, 53-54 στο 28΄), πριν ο Γκριγκόνις με γκολ-φάουλ γράψει το 56-55 και βάλει «φωτιά» στο ΟΑΚΑ!

Η Μπαρτσελόνα πάντως επέστρεψε στη θέση του οδηγού (60-61 στο 30΄), αλλά ο Παναθηναϊκός που έτρεξε επιμέρους σκορ 26-15 σε αυτό το διάστημα ήταν αποφασισμένος!

Στον… επίλογο του αγώνα, οι συνεργασίες Σλούκα-Μήτογλου χάρισαν και πάλι το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (65-64 στο 32΄, 68-66 στο 33΄), πριν ο Ναν αρχίσει τη δική του… παράσταση στην επίθεση και δώσει «αέρα» 5 πόντων στους «πράσινους» (73-68 στο 34΄).

Δίχως να χάσει τη συγκέντρωση του, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (86-76 στο 39΄) και πλέον πάλευε να καλύψει και τη διαφορά των 8 πόντων από την ήττα του στον πρώτο γύρο.

Ωστόσο, το φάουλ του Σλούκα στο 1,2΄΄ για τη λήξη, έστειλε τον Λαπροβίτολα στη γραμμή των ελευθέρων βολών, όπου με 2/2 ισοφάρισε την τιμή της διαφοράς στη Βαρκελώνη, γράφοντας το τελικό 89-81…

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόσα , Μπαλτσερόφσκι , Σλούκας 18 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Γκραντ 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Ναν 22 (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 λάθη), Λεσόρ 13 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ , Μήτογλου 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2 , Βέσελι 13 (1), Ρούμπιο 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 4 , Σατοράνσκι 12 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ερνανγκόμεθ 13 (5 ριμπάουντ) , Λαπροβίτολα 6 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ) , Αμπρίνες 12 (3) , Πάρκερ 9 (1) , Γιοκουμπάιτις 6 (3 ασίστ)