DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-04-2023 13:47

Netanyahu’dan geri adım: İsrail Savunma Bakanını göreve iade etti

Netanyahu’dan geri adım: İsrail Savunma Bakanını göreve iade etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geri adım atarak geçtiğimiz ay görevden aldığı Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın görevine devam edeceğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’deki son terör saldırıları ve ulusal güvenlik meseleleri ile ilgili basın toplantısı düzenledi. İsrail’in terör saldırısı altında olduğunu söyleyen Netanyahu, söz konusu saldırılardan bir önceki hükümeti sorumlu tutarak, önceki hükümetin İsrail'in düşmanlarını cesaretlendirdiğini ve zayıflık gösterdiğini iddia etti. Netanyahu, "Önceki hükümet döneminde terör saldırılarının sayısı ikiye katlandı. Önceki hükümet, gaz alanlarını karşılığında hiçbir şey almadan düşmana teslim etti” dedi.

Söz konusu saldırılardan muhalefet lideri eski Başbakan Yair Lapid’i suçlayan Netanyahu, "Aceleci davranmıyorum. Kararlı hareket ediyorum ve her şeyden önce sorumlu davranıyorum. İsrail halkı, size bu gece söylüyorum, bu tehditleri geri çevireceğiz ve düşmanlarımızı yeneceğiz. Bunu geçmişte yaptık ve yine yapacağız. Caydırıcılığı yeniden tesis edeceğiz, bize miras kalan zararları gidereceğiz" dedi.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI GALLANT, GÖREVE İADE EDİLDİ
Netanyahu, 26 Mart’ta tartışmalı yargı reformuna karşı çıkan Savunma Bakanı Yoav Gallant'ı görevden aldığını duyurmasının ardından geri adım atarak, Gallant'ın görevine devam edeceğini açıkladı. Netanyahu, söz konusu kararı protestolar nedeniyle almadığını ifade ederek, İsrail'in güvenliği için yapılan her şey hakkında ayrıntı veremeyeceğini belirtti.
ULUSAL MUHAFIZ TEŞKİLATI
Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir’e tartışmalı yargı reformunun ertelenmesine destek vermesi halinde söz verilen "Ulusal Muhafız Teşkilatı”na verilen onay hakkında gelen bir soruyu cevaplayan Netanyahu, muhafızların "gerekli" olduğunu, "kimsenin milisleri olmayacağını" ve "sorumlu, düzgün, profesyonel bir güvenlik gücü" olacağını ifade etti.

LMLM

LM