Avrupa
Giriş Tarihi : 25-01-2023 12:44

Özlem Türeci ve Uğur Şahin Almanya'dan ayrılıyor!

Özlem Türeci ve Uğur Şahin Almanya'dan ayrılıyor!

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Bild, BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in, şirketin üretim ve AR-GE projeleri için Almanya'dan ayrılacağını belirterek Alman hükümetini eleştirdi.

Koronavirüse karşı ilk aşıyı geliştirerek insanlığı büyük bir felaketten kurtaran bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin Almanya'da gündem oldu. Şahin ve Türeci'nin son hamlesine geniş yer ayıran Alman basını Berlin'i tabiri caizse topa tuttu.

2019'un son aylarında hayatımıza giren Koronavirüs (Kovid-19) Dünya genelinde milyonlarca hayata mal oldu.

Covid-19 hayatımıza girip dünyayı sardığında ve bir anda binler hatta yüzbinler ölmeye başladığında hepimizi saran büyük korku dalgası devreye aşıların girmesiyle kırılmış, yayığın aşılama ve alınan diğer tedbirlerin birleşimiyle pandemi neredeyse sona erince de yerini normal düzene bırakmıştı.

Bu rahatlamanın ardındaki en önemli iki isimse kuşkusuz BioNTech kurucuları ve Covid-19 aşısının mucidi Özlem Türeci ve Uğur Şahin’di.

Bild gazetesi 'Corona kahramanları bile ülkeyi terk ediyor' başlıklı haberi ile Alman hükümetini yerden yere vurdu.

Haberde bilim insanlarının kanser araştırmaları için operasyonlarını Mainz’ten İngiltere’ye taşıma kararı almasına dikkat çekildi.

Eskiden ‘Made in Germany’ bir kalite işaretiydi diyen Bild, bu durumun değiştiğini ve pek çok şirketin fabrikalarını ve araştırmalarını yurt dışına taşıdığını yazdı.arti49

LMLM

LM