SPOR
Giriş Tarihi : 21-06-2024 10:25

Sırbistan, Arnavut ve Hırvat taraftarların davranışlarını gerekçe göstererek EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Sırbistan, Arnavut ve Hırvat taraftarların davranışlarını gerekçe göstererek EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Sırbistan, bazı Arnavut ve Hırvat taraftarların "çirkin ve siyasi" içerikli bulduğu harita ve sloganları içeren pankartlar açması nedeniyle UEFA'ya yaptırım çağrısında bulunarak, EURO 2024'ten çekilmekle tehdit etti.

Sırp futbol yetkilileri, Çarşamba günü Almanya'nın Hamburg kentinde oynanan Arnavutluk-Hırvatistan maçı sırasında bazı Arnavut ve Hırvat taraftarların attığı sloganlar ve açtığı pankartlar nedeniyle EURO 2024'ten çekilmekle tehdit etti.

Çarşamba günü oynanan maç berabere bitmişti.

Sırbistan ikinci grup maçına Perşembe günü öğleden sonra Münih'te Slovenya karşısında çıkacak.

Sırbistan Futbol Federasyonu genel sekreteri Jovan Surbatovic yaptığı açıklamada, "Yaşananlar skandaldır ve UEFA'dan müsabakaya devam etmeme pahasına da olsa yaptırım isteyeceğiz," dedi.

"UEFA'dan her iki takımın federasyonlarını cezalandırmasını talep edeceğiz. Buna katılmak istemiyoruz ancak UEFA onları cezalandırmazsa, nasıl devam edeceğimizi düşüneceğiz," diye ekledi.

Sırbistan'ın turnuvadan erken çekilmesinin sonuçlarının ne olacağı şu an için belli değil. UEFA'dan ise henüz bir yanıt gelmedi.

Kısasa kısas

Hırvat ve Arnavut taraftarların Sırplara, Sırpların da Hırvatlara yönelik düşmanlığı 1990'larda Balkanlar'da yaşanan savaşlara dayanıyor.

Sırp taraftarlar, Hırvatlar ve Arnavutlar aleyhine yaptıkları tezahüratların yanı sıra ırkçı tezahüratları ve eski Yugoslavya'nın kanlı bir şekilde parçalanması sırasında on binlerce kişinin ölümünden sorumlu olan hüküm giymiş savaş suçlularına verdikleri sesli destekle de tanınıyor.

UEFA, Arnavutluk ve Sırbistan federasyonlarına ilk grup maçlarından sonra taraftarların milliyetçi haritalar içeren pankartlar açması veya "bir spor etkinliğine uygun olmayan kışkırtıcı mesajlar iletmesi" nedeniyle 10.000'er euro para cezası vermişti.

Her federasyon kendi taraftarlarının davranışlarından sorumludur. Sırbistan'ın UEFA'dan aldığı ceza "sahaya yabancı cisim atma" nedeniyle 14,500 euroya yükselirken, Arnavutluk saha işgali ve "havai fişek patlatma" nedeniyle toplam 37,375 euro ödemek zorunda kaldı.

Bir grup Arnavut taraftar, ülkelerinin sınırlarını komşu ülkelerin topraklarına kadar genişlettiğini gösteren bir harita ve bir pankartla maça geldi. Sırpları rahatsız eden bu harita, Cumartesi günü Dortmund'da takımın İtalya'ya 2-1 yenildiği maçta sergilendi.

Bu arada, Sırbistan taraftarlarının Gelsenkirchen'de İngiltere'ye karşı alınan 1-0'lık mağlubiyette açtığı pankartta, 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova toprakları ve "Teslim Olmak Yok" sloganı yer alıyordu.

UEFA ayrıca, karşılaşma sırasında bazı Sırp taraftarların İngiliz oyunculara yönelik ırkçı tezahüratlar yaptığı iddiaları üzerine soruşturma başlattı.

euronews

LMLM

LM