Yunanistan
Giriş Tarihi : 06-04-2024 12:59

Türk vatandaşlarına ekspres vize uygulaması 5 Yunan Ege adasında başladı

Türk vatandaşlarına ekspres vize uygulaması 5 Yunan Ege adasında başladı

Ekspres vizeler İstanköy (Kos), Midilli (Lesvos), Rodos, Sisam (Samos) ve Sakız (Hios) adalarına ve tek giriş için geçerli olacak.

Yunanistan’ın Türk vatandaşlarına beş Ege adası için ekspres vize uygulamasına başladığı, diğer beş ada için de uygulamanın yakın zamanda başlatılacağı bildirildi.

AA muhabirinin Yunanistan Dışişleri Bakanlığından edindiği bilgilere göre, Türk vatandaşlarına bazı Ege adalarını ziyaret etmek için ekspres vize verilmesine ilişkin uygulama İstanköy (Kos), Midilli (Lesvos), Rodos, Sisam (Samos) ve Sakız (Hios) adaları için 30 Mart itibarıyla başlatıldı.

Programa dahil edilecek diğer beş ada İleryoz (Leros), Limni (Limnos), Kelemez (Kalimnos), Meis (Kastelorizo) ve Sömbeki (Simi) için uygulama ise yakın zamanda başlatılacak.

Ekspres vize uygulanmasından faydalanmak isteyen Türk ziyaretçilerin kendilerinden istenen evrakları, başvuru formuyla Yunan yetkili birimlerine ulaştırmaları gerekiyor. Gerekli evraklar, adaya geçiş noktalarında yetkili birimlere teslim ediliyor ancak girişlerde bekleme yaşanmaması için evrakların ziyaret öncesinde adalar ve Türkiye arasındaki feribot seferlerini düzenleyen seyahat acentelerine teslim edilmesi tavsiye ediliyor.

Her bir ada ziyareti için Yunan makamlarınca 1 ila 7 gün geçerli olacak vize verilecek. Adalar için alınacak ekspres vizeler sadece bu adalar için geçerli olacak ve Yunanistan’ın başka bir bölgesine geçişte kullanılamayacak.

Sadece bir geçiş için geçerli olacak vizenin ücreti ise 60 euro olacak.

LMLM

LM