Avrupa
Giriş Tarihi : 06-07-2024 09:48   Güncelleme : 06-07-2024 09:50

UEFA, EURO 2024 çeyrek finalisti olarak Türkiye yerine Avusturya'yı gösterdi

UEFA, EURO 2024 çeyrek finalisti olarak Türkiye yerine Avusturya'yı gösterdi

UEFA'nın resmi internet sitesinin Fransızca versiyonunda EURO 2024'ün çeyrek finalisti olarak Türkiye yerine Avusturya gösterildi. Türk futbolseverlerin tepkilerinin ardından sitedeki hata düzeltildi.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA)'nın resmi sitesinde, 6 Temmuz Cumartesi günü oynanacak Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) çeyrek final maçında Hollanda'nın rakibi olarak Türkiye yerine Avusturya gösterildi.

UEFA'nın sitesinin Fransızca versiyonunda yer alan grafikte yapılan hata, haberin içeriğinde yapılmadı. Hollanda'nın rakibinin Türkiye olduğu belirtildi.

Türk futbolseverlerden gelen tepkilerin ardından UEFA, sitedeki hatayı düzeltti.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin sosyal medya hesabından yayınlanan açıklamada, “Avrupa Şampiyonasında çeyrek finale Avusturya’nın kaldığı” iddialarının doğru olmadığı belirtildi.

Almanya'da düzenlenen EURO 2024'ün son 16 turunda Türkiye, Avusturya ile karşı karşıya gelmiş ve 2-1'lik skorla galibiyete ulaşmıştı.

Türkiye A Milli Takımı oyuncusu Merih Demiral'ın galibiyet sevinci esnasında parmakları ile "bozkurt selamı" olarak bilinen "kurt" hareketini yapması "uygunsuz davranış" olarak nitelendirilerek, UEFA tarafından soruşturma başlatıldı. UEFA soruşturması ardından ev sahibi Almanya ile Türkiye arasında gerilim arttı.

euronews

LMLM

LM