SAĞLIK
Giriş Tarihi : 11-05-2023 12:46

Uzmanlar kadınlarda meme kanseri tarama yaşının 40'a düşürülmesini önerdi

Uzmanlar kadınlarda meme kanseri tarama yaşının 40'a düşürülmesini önerdi

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir halk sağlığı kuruluşu, kadınlarda mamografi çektirme yaşının 50'den 40'a düşürülmesini önerdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde halk sağlığına ilişkin tavsiyelerde bulunan bir uzmanlar grubu, kadınların meme kanseri taraması için düzenli olarak mamografi çektirmeye başlama yaşının 50'den 40'a düşürülmesi gerektiğini bildirdi. Uzmanlara göre bu değişiklik sayesinde binlerce kadının hayatı kurtarılabilir.

ABD hükümeti destekli Önleyici Hizmetler Görev Gücü salı günü yaptığı açıklamada ayrıca, 40 yaşından itibaren başlaması gereken meme kanseri taramasının her iki yılda bir düzenli olarak yapılması tavsiyesinde de bulundu. 

Mamografi testine başlama yaşının 40'a düşürülmesiyle yüzde 19 oranında daha fazla hayat kurtarılabileceğini belirten uzmanlar açıklamada, "Siyahi kadınların meme kanserinden yaşamını yitirme olasılığı beyaz kadınlara göre yüzde 40 daha fazla ve siyahi kadınlar ölümcül kanserlere sıklıkla genç yaşlarda yakalanıyor." ifadelerini kullandı. 

Meme kanseri ABD'de kadınlar için en ölümcül ikinci kanser türü. Sağlık Bakanlığı'na göreyse, Türkiye'de kadınlarda en sık görülen ve en ölümcül kanser türü meme kanseri.

ABD gibi birçok ülkede düzenli olarak mamografi çektirmeye 50 yaşından itibaren başlanması öneriliyor. 40 ila 50 yaşlarındaki kadınlara ise mamografi çektirip çektirmeyeceklerine aile geçmişlerine ve risk faktörlerine bakarak bireysel olarak karar vermeleri tavsiye ediliyor. 

Önleyici Hizmetler Görev Gücü'nün yeni önerileri, ailesinde meme kanseri öyküsü olanlar ya da meme dokusu yoğunluğu yüksek olanlar da dahil, meme kanserine yakalanma riski ortalama düzeyde olan her kadın için geçerli.

Görev Gücü üyesi John Wong açıklamada, "Yoğun meme dokusunun kadınlarda meme kanseri riskini artırdığını biliyoruz ve ne yazık ki mamografiler bu kadınlarda diğerleri kadar iyi sonuçlar vermiyor. Yoğun meme dokusuna sahip kadınlar için daha fazla taramanın yardımcı olup olmayacağını ve olacaksa bunun nasıl olacağını henüz bilmiyoruz." ifadelerine yer vererek mamografinin sınırlarına da dikkat çekti. 

Kamuoyunda bir süre daha tartışılacak bu yeni tavsiyeler henüz nihai bir karar alındığı anlamına gelmiyor. 

Öte yandan çoğu özel sigorta şirketinin ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü tarafından yayımlanan tavsiyeleri takip etmesi gerekiyor.euronews

LMLM

LM