Yunanistan
Giriş Tarihi : 22-08-2022 08:55

Yunanistan'da turizm iyi gidiyor, rekor bekleniyor

Yunanistan, 2022 yılı için turizm gelirlerindeki hedeflediği miktarı açıkladı.

Yunanistan'da turizm iyi gidiyor, rekor bekleniyor

Yunanistan’ın “benzeri görülmemiş bir Ağustos ayı geçirdiğini ve haftada 1 milyondan fazla ziyaretçi beklediğini” belirten Turizm Bakanı Vassilis Kikilias; 2022 yılı turizm geliri beklentilerini de açıkladı.

Yunanistan turizmi, 2022 yılının sonunda pandemi öncesindeki turizm gelirlerini geride bırakarak tahmini 20 milyar euro seviyesine ulaşmayı hedefliyor.

Yunanistan Turizm Bakanı Vassilis Kikilias, bu hafta ziyaretçi sayılarında ve turizm gelirlerinde pandemi öncesi, 2019 seviyesinin geçilmesini beklediğini açıkladı.

Turizm Bakanı Kikilias, Yunanistan’ın “benzeri görülmemiş bir Ağustos ayı geçirdiğini ve haftada 1 milyondan fazla uluslararası ziyaretçi beklediğini” söyledi.

“REKOR GELİR HEDEFLİYORUZ… 2019’U GEÇECEĞİZ”

Şu anki veriler doğrultusunda; turist akışlarına, rezervasyonlara ve doluluk seviyelerine dayanarak Yunanistan turizm yetkilileri, 2022 yılı turizm gelirlerinde 2019 seviyelerine göre yüzde 10 artış öngörüyor.

Yunanistan turizmde bu yıl gelen ziyaretçi trafiğinde yüzde 295 artış yaşandığı belirtiliyor.

Buna göre Ağustos ayının ilk haftasında, Mikonos, Santorini, Naxos, Andros, Paros, Milos, Korfu, Girit, Rodos, Kos, Halkidiki ve Evia’nın bazı bölgelerinde doluluk oranları yüzde 95 ila yüzde 100 seviyesine ulaştı.

Ocak – Ağustos 2022 döneminde Yunanistan’a seyahat edenlerin çoğu İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, İskandinavya, Hollanda, İsrail, Belçika, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan ve Polonya pazarından olduğu da belirtildi.

Yunanistan Turizm Bakanlığı ve sektör temsilcileri; Santorini, Rodos, Saronik adaları, Korfu ve Atina’ya yönelik güçlü talebin ve turist akışının Eylül – Ekim aylarında da devam etmesini bekliyor.

Bakanlık ayrıca, önümüzdeki aylarda bu kış için Kuzey Avrupa’dan turistlerin Yunanistan’da tatil yapacağını da öngörüyor.

Kaynak: turizmgunlugu.com

LMLM

LM