DSÖ; Çin'deki Covid-19 salgını Avrupa için acil bir tehdit değil

SAĞLIK - 11-01-2023 12:37 1411 kez okundu.

DSÖ; Çin'deki Covid-19 salgını Avrupa için acil bir tehdit değil

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), son dönemde Çin'deki Covid-19 salgınının Avrupa için 'acil bir tehdit olmadığını" duyurdu. 

DSÖ Avrupa ofisi direktörü Hans Kluge, gelişen durumu izlemek için Çin'den daha ayrıntılı ve düzenli bilgi alınması gerektiğini söyledi.

Çin'den aldığı bilgilere dayanarak bir tehdit olmadığını belirten Kluge, ancak "rehavete kapılamayız" dedi. 

İhtiyatlılık ilkesine dayanarak bazı ülkelerin tedbirler aldığını hatırlatan Kluge, "Ülkelerin nüfuslarını korumak için ihtiyati tedbirler almaları mantıksız değil. Her türlü tedbir bilime dayanmalı, orantılı ve ayrımcı olmamalıdır." diye konuştu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu ayın başlarında, koronavirüsün ülke genelinde hızla yayılması ve Pekin hükümetinden salgın verilerinin gelmemesi nedeniyle ajansın "Çin'deki yaşam riskinden endişe duyduğunu" söylemişti.

Çinli yolculara Covid-19 testi zorunluluğu

ABD, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve bazı Avrupa ülkeleri Çin'deki enfeksiyonlara ilişkin veri eksikliği ve yeni varyantların ortaya çıkabileceği endişesiyle bu ülkeden gelen yolculara yönelik daha sert Covid-19 önlemleri açıkladı. Avustralya ve Kanada, Çin'den gelen yolcuların uçağa binmeden önce Covid-19 testine girmelerini şart koşuyor.

Pekin yönetimi de Çin'den seyahat edenlerin önceki 48 saat içinde Covid-19 için negatif bir test sonucu göstermelerini gerektiren ülkelere karşı misilleme yapma tehdidinde bulundu.

Çin, Güney Kore ve Japonya'nın ülkesinden gelen yolculara uyguladığı Covid-19 tedbirlerine karşılık, bu ülke vatandaşlarına vize vermeyi durdurduğunu bildirdi.

Çin'in Güney Kore Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, iş, turizm, sağlık, üçüncü ülkeye geçiş ayrıca genel ve özel işler için yapılan vize başvurularının askıya alındığı belirtildi. Açıklamada, söz konusu kararın, "Güney Kore'nin ayrımcı giriş kısıtlamaları nedeniyle alındığı" ifade edildi.euronews

DİĞER HABERLER
Alzheimer hastalarında beyin hücreleri neden ölüyor? bulundu!!!!

Alzheimer hastalarında beyin hücreleri neden ölüyor? bulundu!!!!

20-09-2023 - SAĞLIK

Profesörden Eris varyantı ile ilgili açıklama

Profesörden Eris varyantı ile ilgili açıklama

18-09-2023 - SAĞLIK