'Her öğünde tükettiğiniz domatesin tehlikesi büyük!'

SAĞLIK - 29-05-2023 11:51 1591 kez okundu.

'Her öğünde tükettiğiniz domatesin tehlikesi büyük!'

Prof. Dr. Canan Karatay, şeker hastalarının domates tüketimine değinirken dikkat etmeleri gereken noktaların altını çizdi. Herkesin sofrasında bulunan domatesin yüksek şeker içerdiğini duyururken domates tüketiminde uyarılarda bulundu. Domatesin içerdiği doğal şekerin, şeker hastalarının kan şekerini olumsuz etkileyebileceğinin altını çizdi.

Her yemekte, her sofrada bulunan domates ile bilinmeyenler ortaya çıktı. Mutfakta her öğünde ihtiyaç duyulan domates aslında bilindiği kadar faydalı değil. 

Domatesi fazla tüketmek vücudumuza yarardan çok zararı dokunuyor. Prof. Dr. Canan Karatay'dan önemli uyarılar geldi. Domates tüketilebildiğinde karın boşluğunda sindirim için salınan asitte birçok sindirim problemine neden oluşmaktadır. Karatay, domates hakkında gerçekleri duyururken aslında meyve olduğunun altını çizdi.

Özellikle haziran ve temmuz aylarında hastaların şekerlerinin yükselmesinin nedeninin domates olduğuna vurgu yaptı. Sindirim açısından zor olan mide ve bağırsakların yıpranmasına neden olan bu durum ise Eylül ayıyla beraber sorunlar yavaşlıyor.

Haşlanmış olan yumurtalarda rafadan ya da kayısı kıvamında olabilir. Tavada düşük sıcaklıkta saf tereyağıyla beraber katı olmadan pişirilmesi öneriliyor. cnnturk

DİĞER HABERLER
Alzheimer hastalarında beyin hücreleri neden ölüyor? bulundu!!!!

Alzheimer hastalarında beyin hücreleri neden ölüyor? bulundu!!!!

20-09-2023 - SAĞLIK

Profesörden Eris varyantı ile ilgili açıklama

Profesörden Eris varyantı ile ilgili açıklama

18-09-2023 - SAĞLIK