DÜNYA
Giriş Tarihi : 24-11-2022 11:35   Güncelleme : 24-11-2022 12:28

6 yaşındaki bir çocuk depremden iki gün sonra kurtarıldı

6 yaşındaki bir çocuk depremden iki gün sonra kurtarıldı

Endonezya'nın Batı Cava eyaletinde 21 Kasım'da meydana gelen 5,6 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 271'e çıktı.

Ulusal Afet Yönetimi Ajansı (BNPB) Başkanı Suharyanto, basına yaptığı açıklamada, depremden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Yetkililer ağır makineler, helikopterler ve binlerce personeli afet bölgesine sevk ederek kayıp kişileri bulmaya çalışıyor.

Depremin üzerinden iki günden fazla geçmiş olması nedeniyle umutlar azalmasına rağmen hala yıkıntılar arasında sıkışan ve hayatta kalan afetzedeler bulunabiliyor. Son olarak 6 yaşında bir çocuk iki gün aç ve susuz bir şekilde hayatta kaldıktan sonra kurtarıldı.

Annesi ve büyükannesi hayatını kaybetti

Çöken bir evin duvarlarına açılan bir delikten kurtarılan Azka isimli çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Bir duvarın yıkılan başka duvarı desteklemesiyle oluşan boşlukta sıkışan çocuğun yanındaki büyükannesinin hayatını kaybettiği bildirilirken annesinin cansız bedeninin ise kurtarmadan saatler önce bulunduğu açıklandı.

Artçı sarsıntılar ve yoğun yağış nedeniyle arama kurtarma çalışmaları zorlaşsa da yetkililer, 40 kadar kişinin kayıp olduğunu ve yıkıntılar altında mahsur kalmış olabileceğini belirti.

BNPB'ye göre, 58 binin üzerinde kişinin yerinden olduğu depremde, 22 bin 198 ev hasar gördü.

Depremden etkilenen ailelere ve evleri hasar gören kişilere, hükümet tarafından yardım sağlanacağı bilgisi paylaşıldı.

Deprem 10 kilometre derinlikte kaydedilmişti

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), 21 Kasım'da, Endonezya'nın Batı Cava eyaletine bağlı Ciranjang şehrinin 18 kilometre güneybatısında meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremin, 10 kilometre derinlikte kaydedildiğini duyurmuştu.

Başkent Cakarta'da birkaç saniyelik sarsıntıya neden olduğu kaydedilen depremin ardından "tsunami" uyarısı yapılmamıştı.euronews

 

 

LMLM

LM