DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-10-2022 12:15

ABD ve Suudi Arabistan arasında petrol krizi! Biden, ilişkileri gözden geçiriyor

ABD ve Suudi Arabistan arasında petrol krizi! Biden, ilişkileri gözden geçiriyor

OPEC+ üyelerinin geçen hafta petrol üretimini azaltma kararı sonrası, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın Suudi Arabistan'la ilişkileri yeniden gözden geçirdiği bildirildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby CNN televizyonuna verdiği röportajda, "Başkan bu ilişkinin gözden geçirilmeye devam edileceği konusunda çok açıktı," ifadelerini kullandıktan sonra OPEC kararı sonrası bu noktada olduğunu vurguladı.

Amerika Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Bob Menendez pazartesi günü OPEC kararı nedeniyle Suudi Arabistan'ı Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini onaylamakla suçladı ve silah satışları da dahil iş birliklerinin dondurulması çağrısında bulunmuştu.

Sözcü, ABD-Suudi Arabistan ilişkilerinin geleceğiyle ilgili Biden'ın Kongre ile birlikte hareket etmek istediğini belirtti ve başkanın bu konuda vakit kaybetmeden görüşmelere başlayacağını söyledi.

Kirby ayrıca bunun sadece Ukrayna'daki savaşla ilgili bir durum değil ABD ulusal güvenlik çıkarları ile ilgili bir durum olduğunun altını çizdi

OPEC+ üretimi 2 milyon varil azaltacak

Öncülüğünü Suudi Arabistan'ın yaptığı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya'nın başını çektiği OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle yükselen enerji maliyetlerine rağmen atılan bu adım, başta ABD olmak üzere batılı ülkelerde Suudi Arabistan'ın patlak veren krizde Rusya'nın yanında bir duruş sergilediği yorumlarına neden olmuştu.

LMLM

LM